M Nélkül interjú



– Ez az első alkalom, hogy szerepeltek az oldal hasábjain, ezért kérlek, tekintsük át röviden a zenekar történetét. Mikor alakultatok? Melyek voltak a zenekar főbb mérföldkövei?

Mindenek előtt köszöntjük a kedves olvasókat. 1994 decemberében született meg a zenekar alapítás ötlete. Dob, citera, basszusgitár felállásban indult a zenekar. Tagok Fitos Roland, Rovács Rita és Hántai Ferenc voltak. Ebben a sajátságos felállásban születtek az első ötletek és fogalmazódott meg a zenei irányvonal. Egy év gitáros keresés után csatlakozott Molnár Árpád, aki azóta a zenekar tagja. Az első mérföldkő az első koncertünk volt, ahol a közönség pozitív reakciója erősítette meg bennünk, hogy erre a nem megszokott zenei stílusra igény van és jövőben érdemes folytatni amit elkezdtünk. Következő jelentős esemény az „Első” című demokazettánk 1997-es megjelenése volt, ami nagyon hamar el is fogyott. Egy évvel később készült el az Akasztott Angyal című alkotás Rácz László, Barják Márton és még néhány nagyszerű művész közreműködésével. Utána hullámvölgyek következtek, amely során tagváltozások is történtek. Ment Feri, jött Iván, jött Feri, ment Rita, ment Iván, jött Dóri. Vagyis először basszusgitáros csere történt. Ollé Iván segítségével működött tovább a zenekar. Hosszas vívódás után Hántai Feri visszatért, mely újabb kihívást állított a zenekar elé, ugyanis két basszusgitárral folytattuk tovább, ami még színesebbé tette a zenét. Sajnos nem tudtunk tovább együtt dolgozni Ritával és szegényebb lett a zenekar egy érdekes színfolttal a citerával. A zenék átdolgozására kényszerültünk és mire újra nagy lendülettel koncertezni kezdhettünk volna, Iván szögre akasztotta hangszerét. Maradt az erő-hármas felállás. A hullámvölgyekből 2005-ben került ki a zenekar Hajnal Dóra csatlakozásával, aki énekhangjával és ötleteivel új fejezetet nyitott a zenekar életében. Azóta a zenekar változatlan felállásban működik.

– Nem mindennapi a név. Ki a kiötlője, s mire utal?

Molnár Árpád tekervényes gondolataiból pattant ki a név. Jelentését ha magyaráznánk értelmét veszítené a név. Vagyis „Magyarázat nélkül”.

– Milyen felvételeitek voltak eddig?

Első (1997), Akasztott Angyal (1998), Hírek (2004)

– Milyen zenéket hallgattok szívesen? Kik voltak rátok hatással a zeneszerzés folyamán?

A zenekar tagjai mind más stílusú zenéket és előadókat hallgatnak. Igazából nem mérvadó egyik sem a zenekészítésnél. Hallgatunk pl.: Mike Oldfield, Pink Floyd, Dream Theater, Pain of Salvation, Quimby, Iron Maiden, Metallica, Red Hot Chilli Peppers, Makám, Herczku Ágnes, Sebestyén Márta, rockoperák, musicalek, Rage Against the Machine stb…

– Hogyan határoznád meg az M nélkül stílusát?

Első sorban progresszív kemény rock amit ráfoghatunk, de ez nem a mi dolgunk, hogy megmondjuk, hanem a közönségé és a szakmáé.

– Hogyan folyik a dalszerzés folyamata az M nélkül-nél?

Hántai Feri hozza az alapötleteket és ezeket közösen hangszereljük.

– Ki írja a szövegeket?

A szövegek egy része a zenekar tagjaitól származik, de népdalszöveget és a baráti körünk egy tagjától kapott versek közül is zenésítettünk már meg.

– Mielőtt Dóri (Hajnal Dóra – énekesnő) beszállt hozzátok, főleg instrumentális szerzeményeitek voltak. Most, hogy már van énekesnőtök, átálltok a szöveggel rendelkező dalokra, vagy lesznek továbbra is instrumentális számok?

Természetesen előtérbe kerültek az énekes dalok és a jövőben főleg erre tesszük a  hangsúlyt. Az instrumentális műsorunk továbbra is szerves része koncertjeinknek és tervezzük a jövőben ének nélküli számok írását is.

– Melyik volt az eddigi legjobb és melyik a legrosszabb koncertetek?

Nehéz legjobb és legrosszabb koncertet találni, mert mindegyik más-más dologért jó vagy rossz. A rosszabb hangulatú koncertek általában a szervezés hiányosságaiból adódnak. Vagyis nincs rossz közönség, csak az a rossz, ha nincs közönség…

Legjobb koncert, viszont van több is. Budapesten a Benczur Klubban a Barbaro előzenekaraként léptünk fel, itt nagyon szép élménnyel gazdagodtunk. Oroszlányban a hangtechnika adott szárnyakat a zenekarnak, úgy szólaltak meg a zenék, ahogy azt mindig is szerettük volna. De többek között Szegeden a JATE Klubban és Tokajban az EFOTT-on is nagyon jó hangulatot teremtettünk. Egy alkalommal a meggybornak köszönhetően is szuper koncertet adtunk, de véletlenül az egyik számunkat háromszor játszottuk el közvetlenül egymás után.

– Tudsz mesélni valami jellemző M nélkül sztorit?

Sajnos nem.  Na jó akkor mégis… Koncertek után ha egy sárga M betűs gyorsétterem autós kiszolgáló részéhez érünk, nagy előszeretettel hozzuk nehéz helyzetbe a Segíthetek vezetéknevű munkatársakat azzal, hogy mindent „m” nélkül rendelünk és mondunk pl.:, Akkor …ondaná…, hogy  kérünk …ég, háro… Big …ac …enüt nagy kru…plival és egy ha…burgert …ustár nélkül, köszönö… …ennyibe kerül ez …ind? Tudjuk, hogy ez nem szép dolog, de nagyon szórakoztató.

– Merre lehet benneteket elcsípni a nyár folyamán?

Augusztus végén tervezünk Komáromban a Gödörben egy koncertet és Szeptember 23-án a Pokolgép előtt lépünk fel Tárkányban.

– Februárra ígértetek egy demó felvételt, amelyet sajnos nem sikerült összehozni. Miért?

Sajnos kevesebb időnk jutott a felvételek elkészítésére, mint amennyit szánni szerettünk volna, ezért a demó elkészítését elcsúsztattuk. Egyelőre két számot fogunk rögzíteni augusztus 31-ig és ahogy időnk engedi folyamatosan dolgozunk a többi dal felvételén.

– Melyek a távolabbi terveitek?

A jövőben megpróbálunk Budapesten több koncertet adni és szélesebb körben megismertetni zenénket.

– Mi a célja az M nélkül zenekarnak?

Megtalálni az igényes rockzenét kedvelő közönséget és nekik nem mindennapi zenei élményét nyújtani. További célunk megtalálni a hozzánk hasonló gondolkodású és zenei stílusú zenekarokat akikkel közösen egy új igényes zenehallgatói réteget alakíthatunk ki és tarthatunk össze.

– A zenétek prezentálásához nem mindennapi zenei felkészültség szükséges. Mióta játszotok hangszeren?

Rögtön le kell szögeznünk, hogy nem vagyunk fiatal zenekar. Összeszokott zenészek vagyunk, az együttes idén 12 éves lesz. Régóta és több zenekarban kipróbáltuk már magunkat. Dóri születésekor Fisz-mollban sírt fel, ekkor kezdődött énekesi pályafutása. Árpi 22 éve gitározik, nem azért mert öreg, csak korán kezdte. Eleinte klasszikus zenét tanult, majd 15 éves kora óta a rock zenében kamatoztatja tudását. Roli 13 éve tanul dobolni. Feri a zenei „pályafutását” 3 év trombitálással kezdte, majd azt megszakítva 6 év rehabilitáció után fogott kezébe először basszusgitárt, ez 17 éve volt.

– Mit gondolsz, mi a legnagyobb gond a hazai zenei színtérrel?

Tekintettel arra, hogy a zenei igényünk magasabb annál, amit általában a mai hazai zenei színtéren találunk mondhatjuk, hogy nem kielégítő a kínálat. A zenei színtér színtelen és szinttelen. Azt tapasztaljuk koncertjeink során, hogy az emberek nagy részének megvan az igénye arra, hogy ne csak a megszokott sablonokat új jelmezben előadó „művészek”-et hallgassák. Gyakran találkozunk olyan zenészekkel, akik azt mondják, hogy nagyon szívesen játszanának a miénkhez hasonló zenét, mert ez jelentene igazi játékélményt és nem a párakkordos populáris tingli-tangli, de sajnos nem ezt veszi a közönség. Sajnos a zenészek és a közönség is a kiadók és a média csapdájában vannak. Azok akik döntenek arról, hogy mely produkciók kerüljenek a „nagy”közönség látókörébe mind azt mondják, hogy a kereslet határozza meg a kínálatot és figyelmen kívül hagyják azt, hogy ez fordítva is igaz. Ezen változtatni nagyon nehéz, amíg mindkét oldalon komoly szemléletváltás nem következik be.

 

További info: www.mnelkul.atw.hu

Hexvessel Hexvessel
április 24.