Fazekas Ákos Interjú



Szia ! Három zenekart is jegyzel a neved alatt. Azt Art of Haven egy melankolikus, lassú és érzelemgazdag zene, míg az Epitaphium nyers, zajos black metal, és végezetül a Pavor Nocturnus dallamos death metal. Honnan ered ennyi inspiráció a zenéidhez ? Egyedül írod a dalokat vagy mások is beleszólhatnak ? Mi a három zenekar rövid története ?

Elsősorban a saját érzelemvilágom adja az ihletet. Azért van szükségem három fajta projectre, mivel szerintem nem lehet egyfajta zenében egyöntetű módon kifejezni minden érzelmet. Mindig az aktuális hangulatom adja az alapot arra, hogy milyen projecttel akarok foglalkozni éppen. Az Art of Haven és Epitaphium számokat egyedül írom, a Pavor Nocturnus számok közös munkával készülnek, de a dallamok nagy részét ott is én hozom.

Art of Haven volt a legelső project. 2003-ban indult, ambient-metal stílusban. Azóta egyre konkrétabbá és kiforrottabbá vált, megjelent 2 album és egy EP. A következő album (Éjfény) főleg akusztikus témákat tartalmaz, egy szokatlanabb, összetettebb ambient zene felé mutat. A számok többsége fel van már játszva, a basszus sáv és az utolsó simítások várnak a lemezre. 2006-tól Varga Zoltán bevállalta a basszus sávok feljátszását. Őt hallhatjuk majd az Éjfény albumon.

Epitaphium: 2003-ban alakult először még tenebrae néven, de ez hamar meg is változott, és még télen elkészült az első demo epitaphium:shadows pass címmel. Következő demonk az ancient beliefs nevű kiadó gondozásában fog megjelenni, melyet újra rögzítettünk, és egy teljesen új intro került rá. Tervbe van  véve a teljes album befejezése a nyár végéig, mely a Beyond reality címet fogja viselni. A számok 90%-ig készen vannak, néhány vokál és a maszterizálás van hátra.

Pavor nocturnus: Ez a banda inkább azt a fajta irányvonalat képviseli, melyet mi leginkább „beindulósnak” tartunk. Elkészült a demonk, sajnos meglehetősen rossz hangzással, amin jelenleg nem szeretnénk változtatni, mivel inkább egy kiforrottabb technikásabb nagylemez dalainak a megírásával foglalkozunk. Ezt mindenképpen profi, vagy legalább is nagyon színvonalas körülmények között szeretnénk rögzíteni.

Időpontot nehéz lenne mondani hogy kb. mikor készül el a lemez, szeretnénk minél több számot élőben is előadni, és szerintem jó munkához idő is szükséges. 

Tanultál valaha zenesuliban, vagy egyszerűen autodidakta módon elsajátítottad a hangszerek kezelésének minden titkát ?

Mindent magamtól tanultam gitáron, soha nem jártam tanárnál. 12 éve hallgatok rendszeresen zenéket és ez elég idő volt ahhoz, hogy megfelelő mennyiségű zenei tapasztalatot gyűjtsek. A hangszeres technikát leginkább számok írásával tanultam. Ujjgyakorlatok és unalmas skálázások helyett jóval hatásosabbnak bizonyult ez a módszer.

Hogy állsz a vallással ? Hiszel-e Istenben ? Mondanál pár gondolatot a szövegeidről ?

A vallásról és istenhitről egyedi elképzeléseim vannak. Túlzottan magánjellegű a kérdés ahhoz, hogy egy interjúban válaszoljak rá.

A szövegek nagyrészt egyéni tapasztalatokon alapulnak. Egyik fő ihletőforrás a természet és az abból áradó érzésvilág. Az Epitaphium szövegek Berki Tamás segítségével íródtak.

Hogy íródnak a számaid ? Mik a jellemző hatásaid, kiket hallgatsz otthon is szívesen ?

Sohasem gondolkozom azon, ahogy mi legyen a következő hang. Ha elkap egy hangulat, akkor érzésből játszom, ameddig tart.

Hatásaim: Fields of the Nephilim, régi In Flames, Emperor, régi Tristania, régi Theatre of Tragedy, Lake of Tears, Bilskirnir, Borknagar, Bilnd Guardian, Dissection, Vintersorg, Katatonia, Vomitory, Windir, Therion, Haggard, stb… Nehéz lenne összefoglalni az összeset, több száz albumom van. Így is biztos kimaradt pár kedvenc, de lekopik a kezem, ha tovább folytatom a listát.

Milyen a metal élet Sopronban ? Volt már koncerted valamelyik zenekaroddal ?

Ne tudd meg. 🙂

Pavor Nocturnussal 2005 Aug. 26-án koncerteztünk. Azóta semmi, nem stílusunk minden hétvégén fellépni a helyi lebujban, megteszik helyettünk mások. 🙂 Inkább a számírásra, technikára, zenei kifejezésre, egyéni érzésvilágra törekszünk, hogy olyan zenénk legyen, amely nem valami tizedrangú albumként kerül be a köztudatba.

Mik a tervek a jövőre nézve ? Mindegyik zenekarodnak lesz folytatása ?

Nem erőltetjük a dolgokat, úgy az igazi, amikor szinte önmagától történik velünk minden. A folytatás mindig attól függ, hogy az adott zenekarhoz lesz-e inspiráció. Jelenleg úgy néz ki, hogy igen, lesz mindhez, de ki tudja, hogy mikor fejezzük be az egyiket. A lényeg, hogy mindig lesz valami zenei project amibe minden erőmet bele tudom vinni.

Mi a véleményed a letöltésekről, az internetről, a lemezkiadásról ? Milyen CD-t (kazettát/LP-t/DVD-t/…) vásároltál legutóbb ?

Semmi bajom azzal, ha letöltik a zenémet, annál jobb, minél többen hallgatják. Nem a pénzért zenélek, az már rég rossz, amikor valaki a pénztárcájáért aggódik ahelyett, hogy a zenével foglalkozna.

Melyik zenekarod áll hozzád a legközelebb, és miért ?

Art of Haven, ez volt az első project, ebben alkottam a legtöbbet. Egyúttal a legváltozatosabb és érzelemdúsabb zene lett, amit ez idáig létrehoztam.

Van akivel szívesen zenélnél együtt ? Kikből állna a TE álom-zenekarod ?

Szólógitár: én :), Ritmusgitár: Ishahn (Emperor), Dob: Asgeir (Borknagar), Bass: Steve Di Giorgio (Testament, Death), Ének: Carl McCoy (Field of the Nephilim)

Bár nem hiszem, hogy ezek sokáig kibírnák egymást egy bandában.

Végezetül írj pár szót arról, hogy lesz-e koncert a közeljövőben, hol lehet elérni ha valaki rendelni akar a kiadványaitokból.

Koncert, nem lesz a közeljövőben. Túl sok rákészülést igényel és sokkal többre megyünk azzal, hogy igényes számokat írunk. Majd szétkoncertezzük magunkat, ha elegen ismernek minket ahhoz, hogy érdemes legyen menni. Az epitaphium@gmail.com címen vagyok elérhető bármelyik projecttel kapcsolatban. Az előbbiekben szó volt arról hogy a  közeljövőben fog megjelenni az első Epitaphium demo az Ancient Beliefs gondozásában. (http://casian.directnet.ro / http://casian.directnet.ro/ablabel/index.htm)

Köszönöm az interjút, sok kitartást és sikert kívánok a munkátokhoz!!!