Denial of God

Az idei év fémzenei szempontból elég változatos, egyre több- és több nemzetközi zenekar látható/hallható a magyar színpadokon, ráadásul olyan bandák is, akik eddig még nem játszottak Magyarországon, vagy nagyon rég…
Június 2-án, szombaton is ilyen estére lehetett számítani, ugyanis kishazánkba látogatott a soenderborgi Denial of God!
Személy szerint már nagyon régen vártam arra, hogy élőben láthassam őket, és ez teljesült!

A helyszínre kb. 19:00 –19:15 környékén értem oda. Ekkor már szép számmal voltak érdeklődők, ahhoz képest, hogy máskor ilyen időmagasságban szinte senki nem szokott a Yuk környékén tartózkodni. Valószínűleg ez köszönhető volt annak is, hogy a kapunyitás: 18:30-ra, koncertkezdés: 19:30-ra volt meghirdetve, valamint, hogy a kezdésekkel kapcsolatban a következő volt olvasható: „vasszigor lesz„. Természetesen nem így történt. Az első koncert 19:45 környékén kezdődött. A Denial of God hajnali 02:00 óráig játszott. Úgyhogy el lehet képzelni mennyire szigorú volt a beosztás, de engem személy szerint egyáltalán nem zavart, sőt sokkal inkább pozitívnak tartottam – mivel csak másnap mentem haza – és így tovább tartott az eredeti kiíráshoz képest.

A Limb for a Limb kezdett. Azt olvastam, grind/death metalt játszanak – amiből azt a következtetést vontam le, hogy darálnak és közben olyan hangok szűrődnek ki, mint egy baromfiudvarban lévő állatoktól várható. Ehelyett teljesen mást kaptam, és azt kell, hogy mondjam kellemes csalódás ért! Inkább death metal témákat véltem felfedezni. Úgyhogy a többi death zenekarhoz passzolt, annak ellenére, hogy úgy gondoltam, ki fognak lógni a sorból…
Az alaphangulatot biztosították, igaz nem hagyott mély nyomot bennem – mivel ez az irányzat nem tartozik a profilomba.
A hangosítás és hangzás a körülményekhez képest egész jó volt, értve mindegyik bandára, akik az este játszottak – úgyhogy erre a későbbiekben nem térnék vissza. A színpad előtt lézengtek az emberek, legtöbbük az épület külső részén tartózkodott, de ezt megfigyeltem a többi zenekar műsoránál is, kivéve a főbandáénál, hiszen akkor szinte zsúfolásig megtelt a színpad előtti rész. Látszott, hogy legtöbben a Denial of God miatt jöttek el.

Őket követte a Lepra. Nem igazán hallottam erről a zenekarról, de amit olvastam róluk felkeltette az érdeklődésemet, és kíváncsian vártam, hogy mit alkotnak.
Zenében a kissé régimódi, nyers raw black metal elemekkel ötvözték, amely elnyerte a tetszésemet, és kellemes hatást nyújtott a füleim számára.

Az Age of Agony death metal csapása következet. Velük kapcsolatban azt kaptam, amire számítottam. Aki ezt a zenei irányzatot szereti, számukra nem okoztak csalódást. Mint azt már korábban is említettem ez a stílus nem áll közel hozzám, így nem is éreztem késztetést, hogy ott tartson a színpad előtt, inkább körbejártam a szórakozóhelyet. Ugyanazt észleltem, amit már korábban is. A látogatók nagy része az épület környékén tartózkodott, de közel se annyian, mint a mosonmagyaróvári Casketgarden koncertje alatt. – Mivel ebben az időben az emberek nagy része az épületen kívül tartózkodott, s ott cigarettáztak, beszélgettek, iszogattak. Néhányan a pincében maradt és ott folytatta az előbb említett tevékenységeket, a maradék pedig a koncertet követték.


 

Végre elérkezett a várva-várt pontja az estének, immáron június 03-án hajnalban. Ugyanis ekkor vette kezdetét a Dániából érkező Denial of God koncertje.
Már az előkészületeknél lehetett látni, hogy nem egy közönséges műsorról lesz szó. A színpadot különböző kiegészítő elemek borították be. Olyanok, mint sírkövek, mécsesben elhelyezett gyertyák, fáklya. Az összkép egy temetőre hasonlított.
Amint a koncert végéhez ért a Casketgarden, szépen lassan érkeztek a látogatók, és szinte zsúfolásig megtelt a terem.

Utánajártam, hogy a zenekar több mint 20 éve működik, jómagam viszont csak néhány éve ismertem meg. Egyetlen nagylemezük jelent meg, amit 2006-ban adtak ki The Horrors of Satan néven, ezen kívül idén fog megjelenni második korong is, melynek címe: Death and the Beyond

Engem leginkább a produktum zenei irányzata fogott meg. Nagyon érdekesnek tartom, ahogy a 90-es évek eleji black metal irányzatot belekombinálják a zenéjükbe, a horror elemek pedig hab a tortán, de ez inkább a megjelenésre vonatkozik.

A zenekar kifestve érkezett a színpadra, természetesen fekete öltözékben, és egyéb kiegészítőkkel, mint pl. szegecses csuklószorító. A frontember a következőképp köszöntötték a magyar közönséget: „Jó estét Budapest”.
Az egész koncert alatt olyan érzésem volt, mintha egy színházi előadást néznék, amit black metallal ötvöztek volna. Ilyet utoljára a Vulture Industries-nél tapasztaltam, persze nem ebben a formában, amit ezen az estén láttam. Horror elemekkel volt kiegészítve a show, ha jól láttam olyan is előfordult, hogy az énekes egy levágott női fejet tart a kezében. Olyan is előfordult, hogy a frontember egy fekete keményfedeles könyvből olvasott fel. A show-műsoron kívűl még sötét hangulata is volt. 
A színpadhoz elég nehezen lehetett odajutni, így pontosan nem tudom mi történt ott az előadás egészében, csak bizonyos részleteket láttam.
A teremben a levegő teljesen megrekedt, ezt azzal próbálták csillapítani a Yuk dolgozói, hogy bekapcsolták a ventilátorokat, de ahol szükség lett volna rá, oda pont nem jutott el belőle semmi.

A setlistben hallható volt régebbi és új dal is, ilyen volt pl. a hivatalos ajánlóban is hallható Black Dethe is, vagy amit befejezésként játszottak The Horrors of Satan.

Denial of God-dal kapcsolatban többet kaptam, amire számítottam. Fantasztikus hangulata volt, és nem mindennapi látványban volt részem. Aki kihagyta a koncertjüket bánhatja!

A műsoruk végén elhagytam a klubot, mert nagyon éhes voltam, és kerestem valamilyen étkezdét, ahol ehetek valamit. Mire visszaértem, már alig voltak ott a hallgatóságból. Azok, akik ott maradtak beszélgettek, aludtak. A Svoid-ról meg lemaradtam. Úgyhogy fogalmam sincs, hogy ők adtak-e koncertet, vagy csak zenét szolgáltak (Az értesítésben az szerepelt, hogy D.o.G. után „afterparty” a Svoid-dal).

Egyetlen negatívumot tudnék említeni a bulival kapcsolatban, s az pedig a következő:
A szomszédban valamilyen dark electro, cyber goth buli, vagy valami hasonló volt, és eléggé át lehetett hallani! Ez nem szervezési hiba, sokkal inkább a klub adottságainak köszönhető.

Összességében jól éreztem magam, és köszönet a szervezőknek, hogy megvalósították ezt az estét!

Hexvessel Hexvessel
április 24.