AMD – egy kis múltidézés Kiskováccsal

Kiskovács a kezdetektől az AMD dobosa. A zenekar a friss, két gitáros felállással úgy tűnik, új lendületet kapott. Elvileg új dalok is készülnek. Vele idéztük fel a banda történetét.

Köszönöm, hogy elfogadtad a felkérést. Az AMD több  mint 30 éve létezik, de a zenekar történetéről sajnos nem nagyon található hosszabb lélegzetű írás. Emiatt is gondoltam, hogy próbáljuk felidézni a banda sztoriját. Mikor, hogyan állt össze a zenekar? Kik voltak a legkorábbi felállás tagjai?

1987-ben alakultunk Kőbányán, éppen elvégeztük a középiskolát. Mindannyian zenélni akartunk.Az első felállás Sotár – ének, Sanyi – gitár, Cséb – basszus, Kiskovács – dob. Ez a felállás ’87 áprilisától, ’88 augusztusáig élt.

Mely zenekarok voltak a legfontosabb kezdeti hatásaitok?

Akik hatottak ránk: G.B.H., The Exploited, Dead Kennedys, Minor Threat, Riistetyt, Bad Brains, a magyarok közül: Marina Revue, Auróra, Kretens, Qss, akikre odafigyeltünk.

A nemzetközi HC színtér is a 80-as évek első felében kezdett népszerűvé válni. A korai 80-as években élénk volt a hazai punk mozgalom, legendás demok sora készült akkoriban. A zenekar megalakításakor itthon létezett rajtatok kívül olyan zenekar, amely kifejezetten HC zenével próbálkozott volna?

Előtte volt már a Marina Revue és a Leukémia akik durva zenét csináltak.

Az első hanghordozótok az 1988-as demo volt, melyen már több később klasszikussá érett dalotok is szerepel. Hol készült a felvétel? Ki volt akkoriban a csapat fő dalszerzője?

A demó Gönczy Gabó stúdiójában készült, amiről a Mániákus Tömeggyikos rögtön bekerült a Céllövölde című magyar filmbe, a dalokat közösen csináltuk Sanyi, Cséb meg én. A zenét és a szövegeket itt még együtt írtunk, később csak Sotár.

A korai koncertekről milyen emlékeid vannak?

Rengeteget koncerteztünk, Szlovénia, Ausztria, Svájc, Németország, Franciaország, Belgium,Szlovákia. Többször volt, hogy egy hónapot kint töltöttünk. Itthon játszottunk majd mindegyik zenekarral, akiket szerettünk: Auróra, 88-as Csoport, VHK, Trottel… Külföldön: RKL, Spermbirds, Idiots, Lunacy, RIP.

Kikkel tudtatok közösen fellépni? A politikai változások időszakában szúrta-e a szemét valakinek a zenekar létezése?

Igazából 88-ban már nem volt akkora fegyelmezés, mint a 80-as évek elején.

Füleki Sándor gitárost Lörke váltotta, akivel a következő kiadványotok egy német koncert felvétele volt.

A Sucking Stalin kazettán még Sanyi játszott, mert Lörke csak ’90 nyarán jött a zenekarba, kettőjük között Tádé gitározott pár hónapot.

Magyar nyelven játszott HC zenével hogyan keveredtetek német nyelvterületre?

Amikor Sík ’88 őszén bekerült Cséb helyére, neki voltak német ismerősei és rajtuk keresztül indult meg a zenekar nyugat felé, aztán egyre többet mentünk ki.

A kazetta címével -Sucking Stalin Tour- nem akadtak problémáitok?

A külföldieknek nagyon tetszett, itthon meg nem figyelt fel rá senki, mert csak mi árusítottuk koncerteken, nem szerepeltünk a rádióban vagy egyéb fórumokon.

Ebben az időszakban, 1989 környékén már kapcsolatban voltatok az akkori hazai thrash metal színtérrel is. Milyen volt itthon a viszony a két szubkultúra között?

Volt, hogy felléptünk metal zenekarokkal, de sosem voltak nézeteltérések a koncerteken. Legalábbis nem tudok róla, egyébként mindannyian hallgattunk metal zenéket is.

A két irányzat rajongói között voltak-e nézeteltérések, vagy könnyen sikerült elfogadtatnotok magatokat a thrash-erekkel?

Akik bírták a durvább zenéket, azok jöttek AMD-re is.

Ugyanez a felállás (Lörke gitár, Sotár ének, Endre basszusgitár, illetve Te) rögzítette a következő kazetta, az 1991-ben megjelent Ne vonulj be! anyagát is. Milyen emlékeid vannak erről a kiadványról?

Pontosan 90-ben jelent meg, ősszel. Akkoriban a VHK-val együtt volt a próbahelyünk a Yuk-ban, jó időszak volt, sokat próbáltunk, sok koncert volt, pezsgett az élet. Akkor kerestek meg minket, hogy kiadnák Nagy Feró-ék a Yuk-kal közösen a kazettát. Aztán kijött és nagyon örültünk, hogy végre rendes stúdióban dolgozhattunk. A felvétel szólhatott volna jobban is. Egy bónusz dal felkerült a Garázs II. lemezre.

A régi felállás sajnos utolsónak bizonyult kiadványa egyben sokak szerint az AMD legjobb albuma is volt. Az A háború borzalmai sőt még rosszabb című anyagról mi a véleményed? Te is ezt tartod a definitív AMD albumnak?

Természetesen ez volt a Sotár-os korszak legjobb albuma. A mai napig ezt tartják etalonnak. Ezzel én sem vitatkoznék. Rengeteget játszunk erről a lemezről most is.

Sotár elvesztésével akkoriban úgy tűnt, hogy vége a bandának, hiszen személyében egy rendkívül karizmatikus énekese volt a csapatnak. Sokan vele azonosították az AMD-t. Volt kétségetek akkoriban a folytatást illetően?

Annyira, hogy ahogy ő bejelentette ’93-novemberében, hogy kiszáll, mi már gondolkoztunk, hogy az akkor feloszlott Leukémia tagjaival csinálunk egy új zenekart. ’94-ben megszületett a Mood, bár nekünk Síkkal csak pár hónapos kiruccanás volt, egy-két felvételem van az akkori próbákról. Aztán visszaeveztünk a hardcore világába.

A Túlélők címre keresztelt következő nagylemez (egyben a csapat első, CD-n is megjelentetett kiadványa) 1995-ben jött ki. Hogyan került közétek az új énekes, Cséb? Tisztában vagy vele, hogy jelenleg a CD verzió eredeti példányát az egyik legnagyobb aukciós oldalon 89 EURO-ért kínálják? Nem lenne esedékes egy újrakiadás?

Cséb kézenfekvő megoldás volt Sotár halála után, mivel már zenéltünk vele, másrészt énekelt a Leukémiában is ’90-ben. Az újrakiadás már felmerült, de előbb valószínűleg a Sucking Stalin jön bakeliten meg CD-n.

Ha már újrakiadások. A Trottel Records és a Drinkin’ Beer in Bandana Records felvállalták a zenekar örökségének gondozását. Az előbbi kiadó CD-n és LP-n újra megjelentette a Háború borzalmai…-t és a Ne vonulj be! című kiadványt, utóbbinál pedig kazettán jött ki az 1988-as demo. Honnan jött az ötlet az újrakiadásokhoz?

Megkeresett egy régi rajongónk és előállt az ötlettel, hogy kiadná bakeliten. Rábólintottunk aztán megkerestük a régi felvételeket és kicsit megtisztítva kijött.

Mit szóltál volna 1989-ben ahhoz, hogy 30 évvel később is az AMD -ben fogsz dobolni? 

Ezen sosem gondolkodtam, de mindig foglalkoztatott, hogy doboljak. 2005-ben hívtak a Kiss Forever-be is.

Az eddigi utolsó AMD album 2012-ben jelent meg. Azon a CD-n már Seza énekelt. Hogy fogadták a régi rajongók az újabb énekest?

Először Csiszi énekelt 2006-2011 között, de miközben az album készült, rájöttünk, hogy nem tudunk vele dolgozni, aztán hirdetésre jelentkezett Seza és megkapta a melót.

Hogyan állt össze ez az album?

A dalok, bármilyen hihetetlen 2006-tól készültek, de volt így is néhány, ami nem került fel a lemezre. Aztán még tettünk rá pár újra felvett régi dalt is.

Éveken keresztül az Auróra dobosa is voltál. Melyik albumra vagy a legbüszkébb a veled készült anyagok közül?

Talán a Meddig tart? a kedvencem, bár a Balkán Expressz-t is szerettem.

Miért távoztál Vigiéktől?

Kilenc év egy kapcsolatból is sok, de leginkább az újabb zenei irány nem tetszett és emberileg is eltávolodtunk egymástól. Évente majdnem 100 koncertünk volt.

Lörke, aki három évtizeden keresztül volt az AMD gitárosa, idén nyáron hunyt el. A klasszikus felállásból mára csak Endre és Te vagytok a bandában.

Viszont az alapító Füleki Sanyi újra a zenekarban van, 29 év után.

Mi hajt titeket előre?

Igazából szeretünk zenélni és koncertezni.

A csapat történetében tudtommal másodszor fordul elő, hogy két gitáros játszik nálatok. Mi volt az indoka a két gitáros bevételének? Füleki Sándor és társa Kemencei Balázs a Wall Of Sleep-ben is együtt zenélnek. Nem túl metalosak az AMD-be?

Ahogy jött Sanyi, ő ajánlotta, hogy hozná Balázst is, mert úgy biztosan jobb lesz a hangzás is.Az, hogy metalosak??? Ha megnézed, egy Biohazard vagy egy Cro-Mags is hardcore, de kőkemény metal alappal.

Gondolkodtok esetleg új lemezem? Mik a tervek jelenleg?

Jelenleg új dalokon dolgozunk, jövőre szeretnénk kijönni egy új albummal. A nagy része már elkészült. Decemberben Szombathelyen már játszunk új szerzeményt.

Mely kiadványokat tartod a legjobb hazai HC felvételeknek?

Ezt nem tudnám megmondani.

Az interjút készítette: Andris