Bruce Dickinson, Divided – Barba Negra Red (2024.06.01)

A június egy kiváló koncerttel kezdődött. Az Iron Maiden torka, Bruce Dickinson idén kiadott új szólólemezével érkezett a Barba Negra nagyobbik sátrába. A bemelegítés lehetőségét a Jósa Tamás vezette Divided kapta, akik a technikai problémák ellenére is kiváló választásnak bizonyultak. Most is Emma lányommal érkeztem, aki ugyan még csak ismerkedik a metal szcéna képviselőivel – hiszen még csak 12 -, de a Maiden már most az egyik kedvence. 

A Divided műsorának elejéről lemaradtunk, a második dalnál – az amúgy nagy kedvenc Meteorite-nál – értünk oda, és nagyon jó volt látni, milyen sokan kíváncsiak voltak a dalaikra. És nem csak a főbanda miatti helyezkedésről volt itt szó, láthatóan a közönség vette az adást. Nekem ez volt a harmadik találkozásom velük. Eddig volt fesztivál buli, klubkoncert, most pedig talán az eddigi legnagyobb megmérettetésük. Nekem kicsit fura volt, hogy a körábbi futurisztikus fazonból visszavettek és azt már csak Dani maszkja idézi, de ez az egységes imidzs is jól állt a bandának. 

A műsor gerincét a 2020-as második lemezük adta, de azért kettő befért a szettbe a Modulus-ról is. A Futurenation itt is nagyot szólt, de említhetném a többit is. Ami biztos, hogy a közönséget meg tudták fogni, nem vallottak szégyent egy legenda előtt sem, ami szerintem záloga a továbblépésnek. Én nagyon drukkolok nekik és várom a harmadik lemezt.

Kb. fél óra várakozás után a The Invaders és az Accident of Birth-ös Toltec 7 Arrival introra érkezett a színpadra a Phillip Naslund, Chris Declercq gitárosok, Tanya O’Callaghan basszer, Dave Moreno dobos és Mistheria billentyűs. Majd berobbant a Mester, maga Bruce Dickinson, hogy az említett album címadójával meg is alapozva vagy inkább tovább szítva a már amúgy is várakozással teli és felfokozott hangulatot. Ha minden igaz, szólóban – az öt évvel ezelőtti stand up estjét nem számítva – harminc éve járt nálunk, szóval emiatt is különleges eseménynek számított az este. Meg persze az idén megjelent aktuális – szám szerint hetedik – szólólemeze (The Mandrake Project) miatt is. Ezt persze nem erőltették túl, három dal került a tizennégy tételes programba.

A zsúfolásig telt csarnok egy emberként mozdult, énekelt, szóval a hangulatra nem lehetett panasz, ahogy a hangzásra sem. Mi kezdetben úgy a harmadik sor körül álltunk, ahol azért érthetően nem volt a legideálisabb, de hát oda nem is azért áll az ember. Néhány méterrel hátrébb már számomra tökéletes volt. Bruce szólókarrierjét nem követtem igazán, a The Chemical Wedding lemezen kívül nincs is a gyűjteményemben, a friss album (fogalmazzunk úgy) sem nekem készült, de érzem benne az értéket persze. Szóval minden várakozás nélkül tudtam élvezni a bulit. És hát volt mit, mert annak ellenére, hogy egészségileg nem volt rendben (torokfertőzést emlegetnek a nálam jobban értesültek), ezt nem igazán lehetett észrevenni, 100%-os erőbedobással és lendülettel hozta a védjegyszerű és amúgy nem is könnyű témákat, miközben fiatalokat megszégyenítően sokat mozgott. (OFF: Mikor mondtam Emmának hogy mennyi idős Bruce, megkaptam, hogy “Te bezzeg nem ugrálsz velünk a trambulinban”. Ez persze némileg túlzás, mert szoktam azért, de bevallom, nem tudnám úgy lenyomni a buli mozgás részét sem, mint a Mester betegen, aki még énekelt is.)

Na de nézzük a programot! 

Nagyon erős kezdést produkáltak, de a Laughing in the Hiding Bush volt számomra az első igazi nagy durranás. A ‘98-as The Chemical Wedding volt a legjobban reprezentálva. Négy dalt is eljátszottak róla és az említett okból nekem ezek voltak a csúcspontok. Az első a címadó volt, a másik pedig a ráadásban elhangzott The Tower. Persze eközben is voltak emlékezetes pillanatok, mint például a friss anyagról a Resurrection Man, aminél Dickinson perkával egészítette ki Dave Moreno amúgy király dobolását. No, meg azt is meg kell említeni, hogy a Rain on Graves után egy rövid, de velős dobszóló jött, aminek farvizén a többiek is kaptak némi lehetőséget.

S, ha már a többiek. Ez a csapat amellett, hogy láthatóan tisztelik a főhőst, nem szorultak statiszta szerepbe és igazi zenekarként muzsikálták le a programot. Tapintható volt az energia, áradt a jókedv a színpadról. 

Egy feldolgozás is belefért a programba, ami megint csak a frontember nagyságát mutatja. Az Edgar Winter Group Frankenstein-jának dickinsonosított változatának végén egy különleges produkciót kaptunk. Gyanítom nem csak nekem volt ismeretlen az a teremin nevű hangszer, amivel Bruce “varázsolt”  egyet. A rendes műsoridő felé természetesen jött a kihagyhatatlan Tears of the Dragon, az örök sláger, amit egy emberként énekelt a Barba Negra. Kicsit talán meg is hatva Bruce-t.

Az említett torokprobléma ellenére becsülettel letolták a ráadást is. Persze bele lehet kötni ebbe-abba, de nem gondolom, hogy érdemes. Míg az autó felé igyekeztünk azért hallottam elégedetlen hangot. Valami korai koncertélménnyel hasonlította össze az úr az estét és nem a mostani jött ki győztesként. Én azt gondolom, hogy a körülmények ismeretében nem lehet okunk panaszra, sőt!

Azt mindenképp megemlítem így a végén, hogy hallgassatok a helyszín képviselőinek tanácsára és tömegközlekedéssel gyertek, ha csak tehetitek. Nekünk is jó messze sikerült parkolni és bár a koncert végén a ráadás már a sátor ajtajánál ért minket mégis egy jó fél órába telt, mire kijutottunk a Szállító utcából. De mindössze ennyi negatívumot tudok megemlíteni, mert amúgy egy tökéletes koncertet kaptunk. 

Köszi LiveNation!

Dreki Ferdhast Tour 2024 Dreki Ferdhast Tour 2024
September 09.
Scorching Europe 2024 Scorching Europe 2024
September 10.
Tones of Decay III. Tones of Decay III.
September 13.
Insane Folkride Minifest Insane Folkride Minifest
September 14.
Nytt Land Nytt Land
September 18.