Hangpróba #454 - 2021. október 9.

Az intronál aggódtam, hogy nagyon hosszú lesz ez így, ilyen nyavalygással. De aztán szerencsére a további számokban csak részben van benne ez és végülis elment egynek, én pont a végére kezdtem el unni.
Meglepett, valamivel jobban tetszik, mint az Inferi. Meghallgattam egymás után vagy háromszor, a harmadik, Reborn as Kings számot meg még többször. Jó volt.
Eddig ez tetszik a legjobban a pontozottak közül. A borító valóban nagyon tetszetős, a zene pedig jó megszólalású, bitang hangzású technikás/melodikus death metal.
Csak névről ismertem a bandát eddig, a Coal Chambert sem ismerem. Ez is elment egynek, nem rossz, a lemez második felében számomra több volt a jó szám, pl.: Witches, Dealing with Demons (ez kifejezetten tetszett) vagy a You Give Me a Reason to Drink. A stílus nem mindennapos hallgatnivaló nálam, de egyáltalán nem rossz.
Na, hát az ilyen zenéért sem feltétlen a Fémforgácsra kell jönnöm, ha hallgatni akarok. Ennek sok köze nincs a "hagyományos" punkhoz, sokkalta inkább valamiféle alternatív/elektronikus szintipop (ami nem kevésbé giccsparti, mint egy epikus power metal lemez...), amire aztán ráaggatták ezt a post-punk jelzőt, mert csak (jól hangzik). Az meg ugye láthatóan senkit nem érdekel, hogy ez gyakorlatilag a Depeche Mode zenéjének az "összelopkodása", ha már másik lemeznél is felmerült ez...és igen, fel lehet vetni a kérdést, hogy mennyire is illik ez ide a HP-ra. Arányaiban nézve maga a zene elmegy, az orosz ének, vagy minek is nevezzem szintén, csak éppen ugyanolyan, mint bármelyik, már mások által is említett banda zenéje. Ezek után legközelebb simán jöhet az új Pet Shop Boys lemez is (ha még nem futott ki az egy éves időkorlátból), az is van ennyire "jó" a maga műfajában...
Nem rossz, az utolsó két dal kimondottan tetszett, az, hogy magyarok pedig szintén pozitívum, de huzamosabb ideig, önszántamból nem hallgatnám.
Nem rossz, az első néhány szám egész jó, aztán a második felét meg már borzasztóan untam. Amikor átment az egész egyre inkább világfájdalomba. Az énekesnő hangja, orgánuma sem rossz, de számomra hosszú távon egysíkú/egyhangú, ami aztán a lemezre is rányomja a bélyegét.
Ez nálam nem üti meg még a közepes szintet sem. Abban igazat adok, hogy a hangzás nem a "szokásos" hulladék, attól valamivel jobb, az elszállós részek meg olyanok, amilyenek. A lemez borongós, melankolikus hangulatára adok néhány pontot.
Akartam lemezkritikát is írni, de sajnos mostanság nincs sok időm. Ahogy egyre többet hallgatom, egyre kevésbé emlékeztet a Powerwolfra és egyre több mindent fedezek fel benne. Zeneileg, hangszerelésileg és hangzásvilágban nem lehet belekötni, akármennyire is akarják ezt itt többen is így beállítani (Ezekiel énekesnek pont olyan jó hangja van, ami kell ebbe a bandába, én például nem is hasonlítanám Attila Dornhoz, mert teljesen másképp énekel hozzá képest). Az olyan dalok, mint a Thanatos, a klipes No More Place in Hell, a The Sword of Sorrow, a The Dusk is Coming vagy akár a záró Redemption mind nagyon jók). Az, hogy mennyire "giccs" meg mennyire "gejl", ezt ennyi erővel a Hell-re is el lehetne mondani, aztán 2011-ben meg 2013-ban kiadtak két (szinte mindenki szerint) hibátlan lemezt hasonló stílusban (jó, ők NWOBHM, de hasonlóan epikus, teátrális zene és előadásmód jellemzi őket is, és nagyon kéne már egy harmadik Hell album). Abba megint nem mennék jobban bele, hogy szerintem van egy érdekes koncepció, amit ők is használnak (mint például a Warkings-nál vagy a Ghostnál is, az pedig csak még érdekesebbé/misztikusabbá teszi számomra az egészet, hogy abszolút nincs sehol fent, hogy kik lehetnek a bandát alkotó zenészek). Az megint csak nem igazán állja meg a helyét, hogy ez csak a közepes szintet súrolná alulról külföldi oldalakon...én is utánanéztem már jó néhány külföldi lemezkritikának (magyar oldalon még nem láttam kritikát róla, de volt itt angol, német, olasz, spanyol, görög, ukrán, orosz, holland, stb.), és 6/10 volt a legkevesebb, amit adtak rá. De mindegy is. Debütalbumnak ez a műfajban és az érdekes koncepcióval szinte tökéletes.

Vélemény, hozzászólás?

Hangpróba #454 – 2021. október 9. (35 komment)

  • King Diamond King Diamond szerint:

    Jó lenne, ha befejeznénk azt a tendenciát, hogy bizonyos lemezeket utólagosan lejjebb- és/vagy feljebb pontozunk (elsődlegesen az előbbire van több példa), mert erről érintőlegesen ír a HP-szabályzat is (amit be kéne tartani). Én azokkal a lemezekkel szoktam általában kezdeni a pontozást, amiket egyből le tudok pontozni, a többieket pedig hagyom későbbre, de érdekesmód a felhasználók többségének sem jelent problémát és nem szokott átpontozgatni. A mostani Apostolica lemeznél (vagy az előző kör(ök)ben is) már nem is tudom, mennyi átpontozás volt (természetesen csak lefelé, amivel kapcsolatban például abszolút nem értem, hogy mi a funkciója annak, hogy előbb 2/2,5/3, utána pedig 1 pontot kap az illetőtől, mert oly’ mindegy, az ilyen esetekben nyugodtan be lehet neki verni egyből az 1 pontot, nem kellenek a „felesleges körök”…)

    • Sheol Sheol szerint:

      Annak idején volt egy olyan javaslatom, hogy mindenki csak a saját pontjait lássa, és csak a HP zárása után váljon elérhetővé az összes pont. 🙂

      Ezzel ki lett volna iktatva minden manipuláció, hogy egy adott lemez hol végezzen összességében, vagy akár csak egy másik albumhoz viszonyítva.

      Sajnos le lettem akkor szavazva, hogy „akkor 2 hétig milyen unalmas lenne a HP”.

      Viszont annak is meg lett volna a szépsége, hogy egyszerre láthatjuk meg az összes pontot, kommentet stb. és addig csak találgathatunk. 🙂

    • boymester boymester szerint:

      Az efféle manipulációt én sem kultiválom. Persze lehetséges, hogy menet közben módosít az ember, mert valami beérik, vagy valamit megun, de mások pontszámaira reagálni teljesen tisztességtelen dolog és nem méltó a hangpróbához. Hogy egy gyenge (a többség számára) lemez alulról első, második vagy harmadik, az meg már tényleg tökmindegy.
      Az 1 pont indokolatlan, sajnos egyre jellemzőbb „beverését” viszont kevésbé ajánlom. Ez ugyanígy igaz a 10 pontokra is. Kevés a tökéletes lemez és HÁLA NEKTEK, az igazán egy pontos is a HP-n. Az 1 pont az nálam a hallgathatatlan kategória. Attól általában a legutolsó album is messze áll. Nagyon rég volt igazi 1 pontos lemezünk…legközelebb ezekhez viszonyítsatok:)

  • dimmurtal dimmurtal szerint:

    Tisztelt Melkor!
    Sajnálom, hogy ilyen emlékeid vannak Naga-ról. Nem tisztem a magyarázkodás, és úgy érzem, nincs is miért magyarázkodnom az általam leírtak miatt, most mégis megteszem.
    Naga azért hiányzik a HP-s társaságból, mert számtalan olyan lemezhez írt olyan véleményt, amely felkeltette az érdeklődésemet, ezáltal olyan zenekarokat ismerhettem meg behatóbban, amelyek azelőtt elkerülték a figyelmemet. Mindenki egy külön egyéniség, és mindenkinek megvannak az általa preferált stílusai még az underground berkein belül is. Ha az valóban megtörtént veled, amit leírtál, és valóban úgy történt, ahogy azt leírtad, az rendkívül ronda dolog, de ebben nem kívánok ítélkezni. Viszont az elvitathatatlan tény, hogy Naga egy rendkívül sokoldalú és kreatív zenész. Tetszettek az oldalon megjelent írásai. A békesség kedvéért tehát módosítom a Faggot albumához általam leírtakat: Naga, hiányzol a Fémforgács társulatából!
    Kedves Melkor, remélem, továbbra is aktív részese maradsz a HP-nak és a Fémforgács olvasótáborának! Én is nemsokára előrukkolok egy új albumismertetővel. További kellemes böngészést és zenehallgatást kívánok! 🙂 Peace!

  • Győr Sándor Győr Sándor szerint:

    Melkor!
    Sajnálom a negatív élményeidet, de nem gondolom, hogy ezt a pontkommentnél kellett volna megosztanod, miközben a lemezről, a zenéről nem írtál egy saját gondolatot sem.
    Ellenben tele van személyeskedéssel, ami nem szép, főképp, hogy akiről szól nincs itt (Marduk kijelentése is határeset amúgy).
    Ha már mindenképp közölni akartad ezt Dimmurtallal, akkor lett volna erre más lehetőség is. Szóval kérlek, legközelebb PM-ben tedd meg, ha mindenképp közlési ingered van! Köszönöm!

  • Armand Armand szerint:

    Ha már goth rock, post-punk… egy rövidke ajánlót olvashattok majd róla a következő Kicsi a bors EP válogatásban.
    https://rivalcults.bandcamp.com/album/rival-cults?from=embed

  • Sheol Sheol szerint:

    Nem biztos, hogy mindenki tudja hogyan lehet továbbra is megtudni a HP zárását követően, hogy ki ajánlott egy adott albumot, ezért erre egy gyors tipp.
    Felül a menüben „HANGPRÓBA” majd „STATISZTIKA”, és ott nyomtok egy Ctrl+F-et, majd beírjátok az adott album előadóját vagy címét, és meg is van. 🙂

    Valószínűleg szándékos változtatás a szerkesztők részéről, ezzel is hangsúlyozva, hogy a zene számít és nem az ajánló.

    • boymester boymester szerint:

      Üdv!
      Nem szándékos a dolog, dolgozunk rajt. Próbálgatjuk, mit tud az alap és kisebb változásokat eszközölünk majd. Lesz, amit megpróbálunk és ha beválik marad, lesz ami csak ideiglenes. Pl. betűformák változtak most (így valamivel átláthatóbb, jobb az automatikus elválasztás stb…). Az ajánló személye vissza lesz állítva. A régi oldal is folyamatosan változott, fejlődött szerkezetileg, most itt is szeretnénk ezt folytatni, csak meg kell tanulni, ki kell tapasztalni a wordpress adta lehetőségeket. Bármi ilyesmi van, valami eltűnik, nyugodtan jelezzetek.

    • Sheol Sheol szerint:

      Oh, ok, köszi az infót!

      Nem biztos, hogy bántam volna, ha így marad, de mivel amúgy is ki lehet deríteni az ajánló személyét…
      Ha lesz időtök a fórumot is modernizálhatnátok egy kicsit, mert elég butácska jelenleg. (Most is magamnak kellett „válaszolnom” pl. hogy neked válaszoljak. 😀

      Jó munkát! \m/

    • ensomhet ensomhet szerint:

      Nagyjából megoldottam, lehet kell rá nyomni egy frissítéses újratöltést (CTRL+F5 vagy annak megfelelője), hogy aktualizálódjon.

    • oldboy oldboy szerint:

      Köszi, frissítés után szépen vissza is álltak a profilképek! 🙂

    • Sheol Sheol szerint:

      Igen, Ctrl+F5 kellett neki, de működik újra a dolog, köszi!

    • boymester boymester szerint:

      Igen, vannak ilyen érdekességek. Meg az állandó „nem vagyok robot”. Ha lesz rá megoldás, annak mi is örülünk. Nem olyan egyszerű egy apró változtatás sem, mert hozhat olyan következményeket, amivel meg nem számol az ember. Majd lassan alakul. Vagy egy éve pl. kipróbáltunk egy képszerkesztő plugint, hogy egyszerűbb legyen a cikkekknél, híreknél. Elvileg tökéletesen be lett illesztve és azóta sem látjuk a felületet:) Legalábbis én…:)

  • boymester boymester szerint:

    Ha a stílusokban, irányzatokban el is lehet veszni néha, azért a metalban, rockban megvannak az azonnal érthető konkrétumok is… Ők például a hátsó kerítésen át interpretálják magukba a nemzeti rockot, hogy egy svédcsavarral melodeath alapokra helyezzék, majd úgy nyakon öntik experimental és avant-garde hatásokkal, hogy mire a közönség elé kerül. azok szimpla horror punknak gondolják, miközben már a szöveg is társadalmi létkérdéseket feszeget:)

  • Armand Armand szerint:

    A vámpírizmus, a nekromantia és ördögimádat édes, áporodottan gótikus deathrock, dark rock, post-punk ízei.

  • dimmurtal dimmurtal szerint:

    Az aktuális kör lezárását követően meg lehet majd ezután is tudni, hogy egy adott lemezt ki ajánlott be? Kíváncsiságból visszalapoztam az előző körökre, és jelenleg ez a „funkció” nem működik! 🙂

    • ensomhet ensomhet szerint:

      Elmászott a CSS, este megcsinálom, hogy látszódjon megint 😛 Kösz, hogy jelezted!

    • dimmurtal dimmurtal szerint:

      Köszi! 🙂

  • jancek jancek szerint:

    Husky, Melkor légyszi hallgassatok egy kis gothrock / darwkavet és postpunkot, meg fogjátok idővel szeretni, de ilyen nagyon alap műfajokat meg zenei vonalakat nem ismerni, utána meg egy teljesen más műfaj jellegzetességeit számonkérni rajta nagyon kínos.
    Zenekritikákat írni úgy hogy nem tudja valaki milyen műfajú pl a Joy Division vagy a Bauhaus elég szomorú

    • jancek jancek szerint:

      már nekem kínos magyarázkodni nálam idősebb zenehallgatóknak itt, akik nincsenek tisztában egy 43 éves zenei műfaj létezésével

    • boymester boymester szerint:

      Ahogy lejjebb írtam, sem a post-punk, sem a dark wave, sem a szinti-pop nem hülyeség erre az anyagra vonatkoztatva, mivel ezek egymás közvetlen testvérei és kb. itt meg is férnek egymás mellett. Joy Division még ok, de pl. a Bauhaus ettől már jóval messzebb áll (gitárcentrikusabb, változatosabb tempóban és kísérletezésben egyaránt). A lemez nem rock, nem metal, viszont az oldal profiljához (post cuccok, dakr wave, ambient és egyéb kísérleti jellegű kiadványok) belefér, így a fanyalgóknak sincs teljesen igazuk. Viszont jellemzően kevesen kedvelik. Nálam a meghallgatom, majd elfelejtem kategória. Ennek a vonalnak az örököse a mai indie/alter vonal is, abból meg Dunát lehet rekeszteni. Attól, hogy orosz, még nem jobb az angol vonalnál, az egymáshoz igencsak hasonlatos dalok miatt pedig jóindulattal átlagos. Punkból amúgy sem szeretem a nagy variát:) Legyen karcos és beleszarós, de minimum partizán, ne gótos, nyafogós, sznobos.

      Persze a gitártól sem lesz minden rock:)

  • ensomhet ensomhet szerint:

    Orosz posztpankilag ez ment mostanában nálam többet:

    • verfereg verfereg szerint:

      Ez a zene is isteni, ráadásul úgy látom, hogy maga a csatorna is rejteget még kincseket számomra, szóval köszi az ajánlást. 😀

    • ensomhet ensomhet szerint:

      Egy válogatásban bukkantam rá. Volt alatta egy komment, ami tetszett: „Russian post punk is so stunning because Russia is literally living in post punk” 🙂

    • mekong mekong szerint:

      ebben a stílusban ők már eljátszottak mindent a 80-as években, sok új már nem lesz a nap alatt… 🙂

    • verfereg verfereg szerint:

      Erre nemrég akadtam rá, akinek bejön a post-punk, annak érdemes belehallgatnia. Szerintem tök jó ahogy keverednek benne a stílusok, remélem lesz hosszabb anyaguk is. 😀

      https://zhertvamody.bandcamp.com/releases

  • CarolusRex CarolusRex szerint:

    Husky: Érdemes utána olvasni egy stílusnak amit nem ismerünk, mielőtt nyilvánosan égetjük magunkat a tudatlanságunkkal.

    „Post-punk (originally called new musick) is a broad genre of rock music that emerged in the late 1970s.”

    Segítek egy kis tutoriallal is, ha legközelebb sem menne a google használata:
    https://letmegooglethat.com/?q=post-punk

    • King Diamond King Diamond szerint:

      „mielőtt nyilvánosan égetjük magunkat a tudatlanságunkkal”

      Hát, ezt leírni az előző kör Helloweenhez írt jó néhány pontkomment után…kicsit erős.
      Többek között az, hogy nem sikerült jó dalokat írni nekik. Először inkább nézd meg, hogy akár a magyar oldalak, akár a külföldiek milyen kritikákat írtak róla (vagy legalább egyet, magyar oldalról tudom ajánlani a HRM-et, ahol sokkalta hozzáértőbb, szakértők írtak róla kritikát, mint itt bárki is, és az ő érveik bizony makacs dolgok).
      Kiskéről meg tényleg sok mindent le lehet írni, de hogy ne lenne már jó hangja…az egyszerűen badarságra, ostobaságra vagy csak szimplán rosszindulatra vall.
      Apropó, akármennyire is jó Deris (mert ő is rengeteget fejlődött az évek és albumok során), Kiske számomra a Helloween igazi hangja, mint ahogy például a Kamelot igazi hangja nekem Roy Khan volt vagy éppen a Rhapsody-é Fabio Lione. Karevik is nagyon jó, nem is nagyon tudnék belekötni, de számomra valami kiveszett/elveszett a Kamelotból, mióta nincs benne Khan. Nagy kár, hogy nem volt beajánlva Khan újjálalakult bandájának, a Conceptionnek a tavalyi lemeze a HP-ra, sajnos már kifutott az egy évből.

    • CarolusRex CarolusRex szerint:

      Neked is csináljak egy linket, csak post-punk helyett „hogyan tegyem túl magam azon, hogy más vélemény is létezik a sajátomon kívül?” legyen a szöveg? 😀
      Valószínűleg egyébként is odaírtam, hogy szerintem, vagy valami, de mondjuk amúgy is magától értetődőnek kellene lennie, arra van az egész hangpróba, hogy mindenki a saját véleményét írja le. Ne röhögtesd ki magad légy szíves.
      Olyat meg sosem mondtam, hogy nem jó énekes Kiske, csak hogy SZÁMOMRA (kiemelem már, hogy megértsd) idegesítő a disney-s hangja.
      Ne hisztizz a semmin.

    • King Diamond King Diamond szerint:

      “hogyan tegyem túl magam azon, hogy más vélemény is létezik a sajátomon kívül?”

      Ezt inkább annak/azoknak csináld meg, akik ezt láthatóan az előző HP-körben sem tudták elfogadni például az Amenrahoz kapcsolódóan.
      Egyébként meg kicsit leszállhatsz a magas lóról ezzel a hisztizéses szöveggel…

    • CarolusRex CarolusRex szerint:

      Nyugi, megszűnik ha abbahagyod a hisztizést. 😀
      Nem ujjal kell mutogatni, mint egy óvodás, hogy jaj mások meg ezt és ezt írták az Amenrahoz vagy akármi máshoz. Ha szerinted hülyeség amit csinálnak, akkor ne kövesd már el ugyanezt a hibát az általad kedvelt lemezeknél könyörgöm.

    • Melkor Melkor szerint:

      CarolusRex! Husky szerintem már nagyívben ha érted mire gondolok! Ahogy elnézem ő már nem fog belemenni ezekbe a pitiáner hisztikbe. és tudod mit? igaza van! Úgyhogy nyugodtan szapuld őt is meg engem is meg… Nincs jelentősége! Ettől ő nem lesz hiteltelenebb és te nem leszel hitelesebb! De hidd azt, hogy te valami fene nagy zenemester vagy és hogy a te pontjaid meg szavad többet ér! Én is inkább követem Husky példáját és befogom a pofám, a kommentfalat jobb is figyelmen kívül hagyni, mert ez az állandó szurka-piszka és ovis hiszti csak elvonja az időt a zenéről. Részemről a kommentfal megszűnt létezni!

    • mekong mekong szerint:

      Ez tök jó! Én is tudom https://letmegooglethat.com/?q=synth-pop
      🙂

    • boymester boymester szerint:

      Minek ide google? A 70-es évek punk áramlata sem létezhetett kísérletezőbb, kommersztől eltérni kívánóbb zenekaroktól, így jött létre az egyébként rövid életű post-punk vonal. Befordultabb, szintetizátort szélesebb körben alkalmazó csapatokra volt jellemző, akik egyaránt merítettek a punkból, jamaikai dubból, diszkóból és POPZENÉBŐL is. Az egyik leghíresebb punk zenekar összegezte a komplett jelenséget 1979-ben, a The Clash. Hallgassátok meg minden idők egyik legjobb lemezét, a London Callingot, ahol éltetik és BÚCSÚT is vesznek a tiszta punk zenétől az emlegetett hatások beemelésével. A lemez hatalmas siker lett, így az árnyékot kedvelő post-punk csapatok gyakorlatilag teljesen más irányokba indultak tovább. Lőn alternatív rock, gótikus rock és a darkwave, valamint ezek ezer féle kombinációja. Konkrétan a mai teljes indie vonal innen gyökerezik. Egy-egy csapatot az különböztet meg, hogy az arányokat a képzeletbeli csúszkán hogyan tolják el az elektronikus hangoktól a nyersebb punk örökségig, valamint meddig hajlandók kísérletezni. Csak pár dalt hallgattam meg, mert kíváncsivá tett a vita, de van itt minden, ami erre a zenei katyvaszra igaz. Akad egy kis punkos lüktetés, darkwave-gót hatás és a 80-as évek popzenéje dettó. A lemez szerintem rohadt jól szól, de nekem se lenne kedvenc, pedig a különc indie csapatok gyakran megfognak egy egy dallal. Ez a gótos vokál nekem mindig olyan tenyérbemászónak, simulékonynak tűnik. Félek tőle:)

      (íme egy kis Jamaika…)

      (egy kis diszkó, pop…)

      (és még az elektronika sem olyan nagy ellensége a punknak, ami inkább életérzés, mint kifejezetten csak gitárzene)

      Szóval van ebben minden…épp annyi punk, mint szintipop. Persze ez utóbbira gondolt husky is, nem a rádiós popzenére, csak nem fejtette ki részletesebben.