Hanternoz – különleges francia pagan-black underground

Az izgalmas francia metal underground éppen másfél évtizedes történettel rendelkező bandája, a Hanternoz 2021. május 03-án jelentette meg régóta várt új lemezét az Antiq Records gondozásában. Az Au Fleuve de Loire (A Loire-folyó mentén) című kiadvány digibook-CD-n és dupla vinyl-LP formátumban került a nagyközönség elé.

A kéttagú breton formációt a korábban a Véhémence, Grylle, Régiment csapatokban gyakorlatot szerző Hyvermor és Sparda (Créatures, Cataè) alakította. 2006-os indulásuk óta egyszerű folkos sötét metal zenéjük atmoszferikus epikus hangzású pagan black metallá fejlődött. A hallgatóság az egymásra épülő francia nyelvű történetek elmesélése alatt az önálló erővel bíró zene többszörös rétegeiben képes elveszni, kalandos ösvényeken.

Az album koncepciózusan dolgoz fel egy helyi legendát, beleszőve a zenészek életének személyes pillanatait. Gondolatokat osztanak meg az életben elénk táruló válaszutakról, elkövetett hibákról, az azokból származó tanulságokról. Minden megénekelt mozzanatnak van egy-egy vetülete az album alkotóinak életére, ahogy a folklorisztikus történetek a dalokban visszhangoznak. A regék a két zenész régióját Franciország észak-nyugati csücskét, a „tenger és az erdő országaként” emlegetett Bretagne-t és az ország nyugati részén elhelyezkedő történelmi Anjou vidékeit éltetik.

A Hanternoz zenéje főképp gitár riffek középkori hangulatú előadására épül, számos egyéb hangszer újra és újra átdolgozott sávjával variálva. Alkalmi kórusok színesítik az összhangzást a hallgató számára a dalokban megjelenített környezetben való elmerülését segítve. Az Au Fleuve de Loire már a formáció harmadik lemeze, két tematikus split-en, egy EP-válogatáson való szereplés, majd két LP kiadása után. Legutóbbi korongjuk 2021-ben Linceuls d’écume (A hullámok leple alatt) címmel jelent meg.

Friss korongjuk, az Au Fleuve de Loire egy tiszteletadás az ország sok vonatkozásában nagy és nagynak is tekintett folyója felé. Alapvetően maga a folyó a black metal-történet főszereplője. Karaktere megtestesíti földrajzi jellemzőit: a legnagyobb és a legvadabb. Egyben a modern idők irodalmi francia nyelvének kialakulásáig húzott határvonalat az ország több nemzetiségi nyelve közül kettő jelentősnek. Így elválaszt és összeköt, amint a hegyekből Orelanon át az Atlanti-óceánig hömpölyög, a királyok kastélyokkal szegélyezett folyójaként, vad szelekkel segítve a hajdani folyami hajókat. A lemezen megformált történetben a folyó a maga fizikai valójában és számos metaforában is megjelenik, történelmi szerepével, az iparosodás időszakának eszközeként és úgy, ahogy gyerekdalokban megéneklik. A duóhoz a stúdióban több vendégzenész csatlakozott, ezzel is erősítve a sokszor középkori hangulatú dalok megszólalásának mélységét.

A Hanternoz új lemezének komplexitását tekintve a zenekar mintha az utóbbi, 2009-es megjelenésük óta felmerült minden létkérdését beleöntötte volna a zenébe. Megközelítésükkel jól illenek az Antiq kiadó koncepciójába, mely label elsősorban a zenei és történetmesélési koherenciát nyújtó csapatok felkutatásával és megjelentetésével foglalkozik. Szívesen ötvözik (már csak a stílus jegyei miatt is) a zene-szöveg-artwork egységét elsősorban francia alkotókkal együttműködve, hogy a kiadványok tárgyként is örömet okozzanak.

A Hanternoz új lemezéről hivatalos kiadványként meghallgatható a A Cul de Grève című dal . Az album művészeti kivitelezése David Thiérrée-t dicséri.

Hexvessel Hexvessel
április 24.
Akela, Innistrad Akela, Innistrad
április 25.