Sicitur Adastra interjú

– Kérlek, tekintsük át egy kicsit a zenekar múltját! Miként, és főleg miért lett az Insomnia-ból Sicitur Adastra? 

Ennek nagyon egyszerű, prózai oka van. Az Insomnia név már foglalt volt előttünk is, ráadásul többszörösen is. Amúgy utólag már nem is tetszik ez a név 😀 Persze azért nehezen váltunk meg tőle, de már egyáltalán nem bánjuk. Mondjuk jó nehéz volt másik nevet találni, sokat is gondolkoztunk, aztán végül Dee hozta a nyerő ötletet. 

– Mire utal a Sicitur Adastra név? 

Amikor zenekar néven gondolkoztunk, a fő célunk egy olyan név választása volt, amiről tudunk is beszélni, aminek van értelme, és illik hozzánk. Emellett nem hátrány, ha könnyen megjegyezhető, és jól is hangzik. Na eme két utolsó kritériumnak nem annyira felel meg a Sicitur Adastra, de az elsőnek annál inkább. Eredetileg ez amúgy „Sic Itur Ad Astra”, és egy vergiliusi szállóige. Azt jelenti, hogy így jutunk a csillagokhoz, és ez az, mi nagyon megtetszett nekünk, ugyanis az nem titok, hogy nagyon nagy terveink vannak a zenéléssel és a zenekarral. Tudjuk, hogy baromi nehéz utat akarunk végigjárni, amin rengeteg sok dolog fog minket megszopatni, és rengetegszer fogunk még anyázni. De minél nehezebb, minél rögösebb, az utunk, annál több erőt fog adni minden egyes kis siker, amit elérünk. És amikor szar dolgok vannak, elég csak egymásra nézni, és azt mondani: Sic Itur Ad Astra…azaz tudtuk, hogy szopni fogunk, de csináljuk tovább, mert ez az életünk. Ezért amikor Dee először előállt ezzel az ötlettel, rögtön értettük is, hogy miért kell mindenképpen megszeretni ezt a nevet 😀 Persze nehéz volt nekünk is, de aztán csak hozzászoktunk, és most már semmi pénzért nem cserélnénk el. Ezek vagyunk mi igazán. Aztán kicsit próbáltuk a másik két kritériumhoz is formálni a dolgot, és ezért írjuk két szóba a négy helyett. Így kicsit könnyebben kezelhető lett, és inkább hasonlít zenekar névre 🙂 

– Mely zenekarokat nevezed meg, mint főbb hatások? 

Északi zenekarokat. 🙂 Mivel a zeneszerző elsősorban Virág Tomi, a zenénkre az ő kedvencei vannak hatással. De csak első sorban. Ezek régen a Bodom, Dimmu, Opeth hármas volt, de már kezdünk távolodni ettől. A Bodomra már csak Virág hasonlít egy kicsit, de itt meg is ragadnám a lehetőséget hangsúlyozni, hogy nem szándékosan. Virág azért néz ki így, mert így született :D. Szóval északi hatás alatt állunk, de ezen belül vegyes a dolog, mert nagyon helyesen, Virág rengeteg fajta zenét hallgat, és a legtöbből próbál is meríteni. Nem is kizárólag északi zenékről van szó. De példákat nem is akarok felhozni, mert akkor az isten se mossa le rólunk, hogy azokat koppintjuk :). Ezen kívül persze a többi tag ízlése is formálja a zenénket. Részemről és Sanyi (Dob) részéről mindenképp meg kell említeni a Dream Theatert is, mert szerintem a zenei igényesség és a kötelességtudat a DT hatására alakult ki bennünk. Mind a ketten nagy tisztelői vagyunk ennek a stílusnak, és konkrétan a Dream Theater-nek is. A másik nagyon fontos hatás pedig Deen keresztül a „filmzene fíling”. Természetesen ez sem szándékos, nem találtuk ki, hogy akkor mi filmzenemetált fogunk játszani, hanem így alakult. Egyszerűen ilyen témák születnek. Ha szándékosan akarnánk csinálni, akkor szar lenne.  

– Nemrég jelent meg a From My Spine névre hallgató EP-tek. Kérlek, mondj pár szót az anyagról! (

A lemezt 2007 szeptemberében vettük fel az Audioplanet stúdióban, és kb. egy hétbe tellett. Érdekes élmény volt. Jaya profizmusának köszönhetően észre se vettük, úgy elszaladt az egy hét. Mivel ez volt az első igazi és komoly stúdió tapasztalatunk, csak némi elképzelésünk volt arról a bizonyos stúdió érzésről, de az az igazság, hogy nem nagyon volt időnk erre figyelni. Megkaptuk a beosztást, hogy ki melyik nap menjen, és kész is volt. Amúgy persze voltak jó, és kevésbé jó pillanatok is, de összességében tök jó volt. A legjobb az volt, hogy hallottuk, hogy ebből az egészből lesz valami. Láttuk valóra válni az egyik nagy álmunkat, és nem csalódtunk a végén. De azért fárasztó is volt. Nem bulizni mentünk oda, hanem dolgozni. 

– Mire utal a From My Spine cím? 

Ezt a címet Virág már akkor kitalálta, amikor egy szakadt samick gitáron elkezdett megtanulni zenélni. Akkor még a zenekar is álom volt, nemhogy egy lemezfelvétel. Tudta, hogy ezt az egészet csak „izomból” lehet megvalósítani, de akkor is véghez viszi, ha beleszakad. És a cím is kb. ezt sugallja szerintem. A gerincemből…majdnem olyan, mint a From my Heart, csak itt a szívnél és a léleknél is sokkal többre van szükség. Ezt az ötletét többször is elmesélte nekünk, aztán meg is feledkezett róla. A lemezfelvétel előtt dobtam be újra, hogy mi lenne, ha ennél maradnánk, és egyhangúlag megszavaztuk 🙂  

– Elégedettek vagytok a végeredménnyel? 

Persze elégedettek vagyunk, ez a mi első szülött fiunk:) De fontos tapasztalat is volt. Szerintem mind a négyen úgy voltunk vele, hogy amint először meghallgattuk, tudtuk, hogy mit fogunk másképp csinálni legközelebb. Ezek hálistennek nem olyan dolgok, amik jelentősen befolyásolnák a végeredményt, de mindenképp jobb lesz a következő anyagunk, és örülök is, hogy nem vagyunk süketek a hibáinkra. Ahhoz képest, hogy láttam hol tartottunk két évvel ezelőtt, mikor elkezdtük ezt az egészet, szerintem egy nagyon jó kis dolgot kerekítettünk ki. Mondjuk tudom, hogy ez csak számomra szempont, de ettől én még elégedett vagyok az egésszel. (Természetesen nem elfeledve, hogy még sehol sem vagyunk 🙂 ) 

– Miről szólnak a szövegeitek? Ki írja őket? Miért választottátok az angol nyelvet? 

Jellemző módon belső, érzelmi dolgokról. Virág írja a szövegeket, és én pl. mindig észreveszem, hogy egy adott dal szövege milyen hangulatában, milyen periódusában íródott. Általában arról ír, ami foglalkoztatja :). Ez az a terület amúgy, amin a legtöbbet kell fejlődnünk, de szerintem nem lesz baj ezzel sem. Személy szerint nekem nagyon tetszik az, hogy Virág egyszerűen tud megfogalmazni, és átadni érzéseket, hangulatokat. Jellemzően szerelmek, csalódások fogalmazódnak meg bennük, de nem mind szomorú, vagy sötét. Vannak olyan sorai, amik akkora erőt árasztanak, hogy kiugrok a bőrömből, és vannak dalok, amik meg a féktelen bulizásról, az „igyuk le magunkat és rock and roll” –ról szólnak, mondjuk ez utóbbi nem annyira jellemző. És hogy miért angol? Szerintem erre mindenki sejti, hogy mit fogok válaszolni. Azért, mert külföld a cél. Igen tudom, hogy sokan ilyenkor azt gondolják, hogy hülyeség ebben hinni, mert úgyse jön össze, meg minden zenekarnak ez az álma, és ez esélytelen, meg komolytalan. De én azért nem kezdem el bizonygatni, hogy „de mi tényleg, mert ez a zene, meg a hazai körülmények” … stb., erre azt tudom csak mondani, hogy valakinek ebben is kell hinni, és majd meglátjuk, hogy összejön-e. 

– Milyen módszerrel születnek a dalaitok? 

Virág érleli magában a témáit, aztán egyszer csak szól, hogy van pár, amit meg kellene nézni. Ilyenkor nincs még szerkezete a dolgoknak, csak témák vannak. Ezekhez írnak dobtémát, meg szinti témát, meg én is bassztémát. Mindenki a saját szólamát írja, mégis közösen, tehát van vétójogunk egymás témáit illetően, de az esetek 99%-ban nem élünk vele, és nem mondjuk meg, hogy mit játsszon a másik. Igyekszünk megtalálni azt, ami mindenkinek tetszik. Szerencsére tudjuk, hogy ki mit akar az adott témából kihozni, és érezzük, hogy milyen hangulatot kell kifejezni, és ebben egyet is értünk. Legtöbbször nincs szükség kompromisszumra. Én hozzáteszem, hogy sosem kételkedtem a többiek megérzésében, ha néha-néha esetleg nekem első hallásra nem is úgy jött volna a váltás, vagy a kíséret, ahogy ők akarták, később én is rájöttem, hogy nekik van igazuk, ezért aztán én nem is szólok nagyon bele a komponálásba. Szinte teljesen rájuk bízom magam, tudom, hogy ők is észreveszik, ha valami szar 🙂

A második rész pedig az, amikor dallá kell gyúrni ezeket a témákat. Az az élvezetesebb része a dolognak, mert olyankor Virág felpörög, és nekünk csak hallgatni kell, ahogy megszületik a fejében az egész. Nagyon ritkán van ilyenkor ránk szükség, ugyanis teljesen jól csinálja. Gyakorlatilag a szerkezet 90% -ban az ő műve. Persze itt is van vétó, és ha muszáj, alkalmazzuk is, de ilyenkor sem sűrűn kell. A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy jön egy csomó ötlet (azért nem csak Virágnak, hanem nekünk is), kipróbáljuk, és ha szar, dobjuk, ha jó, megtartjuk, és a végére azt vesszük észre, hogy megírta magát a szám:). A titok amúgy az, hogy ha nem megy a dolog, nem jön az ötlet, akkor nem erőltetjük, hanem pakolunk, és megyünk sörözni 🙂 

– Feldolgozás található a repertoárotokban? 

Nem! 

– Jelenleg is tart a Sic-I-TOUR Adastra elnevezésű koncertkörutatok. Milyen eredménnyel abszolváltátok az eddigi helyszíneket? 

Ami azt illeti, épp most lett vége. Vegyes volt. Hogy is mondjam, nem várhattunk sokat ettől, mert hogy alig ismernek még minket, és elsősorban is csak tapasztalatszerzés volt a cél. Voltak olyan helyek, ahol nagyon kevesen voltak. Az szar érzés azért… mondjuk sehol sem dobáltak meg minket, sőt ahol kevesen voltak, még ott is volt pár ember, aki nem győzött odajönni hozzánk, hogy elmondja, mennyire tetszett neki az egész … ez viszont nagyon is jó dolog volt. Viszont az utolsó két koncert kifejezetten remek volt. Az egyik igaz, hogy otthon volt Dunaújvárosban a saját hazai közönség előtt, ahol ugye könnyű nagy bulit csinálni, de akkor is…tényleg jó volt. Telt ház, megőrülős rock and roll fíling, hajhegyek a színpad előtt…visszaadott sokat abból a lelkesedéből, ami a 200km-es 50 emberes bulikon elveszett. De a csúcsa az egésznek az volt, amikor ugyan ezt megismételtük Kecskeméten is. Ott is tele lett a hely, és nagyon sokan voltak, akik kifejezetten miattunk jöttek el. Először el se hittük, de aztán láttuk, hogy olyan is volt, aki a szövegeket is vágta … elmondhatatlan, milyen hatalmas érzés az, hogy más városban játszol, és veled éneklik a számaidat, amikről azt hitted, hogy csak te ismered :)… 

– Távolabbi tervek? Esetleg várható valamikor nagylemez? 

Igen, az egyik nagy terv az idei évre egy lemezszerződés. Nagyon szeretnénk. Az igazat megvallva azért is rövidítettük le a koncertezési időszakot, mert már számokat akarunk írni egy esetleges nagylemezhez. Szóval dolgozunk mind a lemezszerződésen, mind a lemez megírásán is 🙂  Emellett tervben van egy plusz tag felvétele is gitáros posztra. Konkrétan az is megvan, hogy ki lesz Ő, de majd csak tavasszal, illetve nyáron tudja megkezdeni velünk a munkát. Ebből az is sejthető, hogy a két gitárnak köszönhetően kicsit változni is fog a zenénk. Az első néhány téma ezt meg is erősíti. 

– Van valami esetleg, amire nem tértem ki, de úgy érzed fontos lehet? 

Most nincs, de ha lesz, jelentkezhetünk? :DD

Na jó csak vicceltem 🙂

Köszönjük szépen a lehetőséget, mert az a legnagyobb segítség egy amatőr zenekar számára, ha valaki megjelenési lehetőséget biztosít neki, úgyhogy mi roppant hálásak vagyunk a Fémforgács szerkesztőinek.

Üdv mindenkinek: Sicitur Adastra

Akela, Jó’vana Akela, Jó’vana
április 05.