Cadaveres Interjú

Túlzottan már nem szorultok bemutatásra, pár szóban azért elmondanátok, hogy ki milyen fontos posztot tölt be és milyen ötleteket hozott az új albumhoz?

 

A Cadaveres egy igazi „minden régiót :-)”átfogó, Magyarország egészét átölető nemzeti rockbanda. Behálózva kicsiny országunk minden szegletét. Lacy (Kovács Laci-gitár) a viharsarokból-Mezőberényből származik, most Pesten él, dolgozik, alkot. Ádi (Gabó Ádám-ének) a csepeli gettóban próbál érvényesülni. Matej (Szabó Máté-Perka) Debrecenben él, dolgozik, mint úszómester és vonatozik keresztbe-kasul minden hétvégén. Balika (Delcsik Balázs-bass) Tatabányai, de Veszprémben egyetemista. Ő a tanulás mellett hobbizgat. Greg (Homonnai Gergő-dob) Újpest szülötte, most fehérvári rokker. Én (Körmöczi Péter-gitár) csak a városi levegőt untam meg és költöztem Sukoróra egyéve …:-) Ezt leírva már csak egy szombathelyi road-ra lenne szükségünk, ha érdekel vkit a meló ….írjon! Ez egy szuper dolog, mert rengeteg az impulzus, a távolságok miatt nem megyünk egymás agyára:-), de a próbákat a  számírást, nem beszélve a koncertekre való utazgatást megnehezíti néhányszor ez a tény.  Az ötletek főként tőlem és Lacy-től származnak, aztán együtt dolgoztuk ki a témákat a többiekkel, amik általában gitáron születtek. Az énekdallamokat, szövegeket, pedig Ádám alkotta a kész nótákhoz, ezzel végleges formába öntve zenét-éneket.

 

Az Elixir számban Farkas Zotya is szerepel. Hogyan került ő a képbe? Mi alapján választottátok ki ezt a számot, hogy ezen énekeljen?

 

Zotyával nagyon régóta jó a viszonyunk. Sokat koncerteztünk együtt mikor még itthon éltek, alkottak, mióta pedig kint dolgoznak, tartottuk a kapcsolatot. A lemezanyag megírása közben gondolkoztunk a vendégeken és felmerült a neve, a brutál hangja miatt. Aztán már a stúdióban támadt az ötlet, hogy ide jó volna az a bizonyos hang. Előző nap felhívtam, pont itthon volt, másnap eljöttek, felzúzta. Embertelen lett így ez a visszahúzott refrén, Ádám dallamaival ellenpontozva!

 

Meggyőzően erős és súlyos számokat készítettetek. Helyenként lágyabb és igazán dallamosabb énekkel is szembe találkozunk. Próbáltátok megvalósítani a súlyosság, modernizáció és dallamosság jellemvonásait egybeöntve?

 

Igen, pontosan ez volt a cél: sokszínű a paletta, amiből „táplálkozunk”, mint író, alkotó zenészek, rengeteg a kedvencünk. Sok stílus közül egyaránt széles a spektrum: a Pink floyd-al kezdődően, az incubus, deftonson, primus-on át, eljutunk, a kornig, machine head-ig, slayerig, metallicaig…. Aztán tovább keményedünk, a soulflyig, sepulturáig , aztán jöhet egy kis hatebreed, napalm death és zárjuk a sort egy kis exploited-el, terrorizerrel…szép mi?! A cél a keménység és a lendületesség mellett a fogósság volt, kihasználva mindenki maximális adottságait: Ádi hangját, Greg dobtudását, Lacy szólóit! Persze egy mai modern hangzással tálalva mindezt, amit egy profi stúdióban sikerült is megvalósítani.

 

Rengeteg helyen megfordultatok már külföldön is, hogyan sikerültek ezek a koncertek? Mennyire vagytok már ott is népszerűek?

 

Nem vagyunk népszerűek, bár egy adott helyen sikeresek a koncertjeink, de nem miattunk jönnek a helyszínre a nézők. Mindig van helyi banda, vagy jó esetben egy fesztiválon szerepelünk és az ott lévőknek bejön a só  🙂  Vesznek szépen buli után CD-t, pólókat, de persze ez sem holtbiszti. Akik kijárnak, tudják, hogy ez egy hosszú folyamat és nem egy partizánakció. Szükség van lehetőleg egy kiadói háttérre vagy egy managementre. Mi módszeresen járjuk a külföldet, most főleg Ausztriára és Németországra koncentrálunk, építkezünk kicsiny téglákból… …de hatalmas falat kell rakni és erőset, ami rettenetes meló még. Alakulnak az osztrák kiadóval a dolgaink. Egy német cég intézni  fogja a dolgainkat  és akkor nagy fesztiválokra is bejuthatunk, a lemezünk pedig odakerülhet végre a nagy hanglemezboltok polcaira. Ezen munkálkodunk most a felszín alatt, remélem ebben a hónapban, meglesz az eredménye! Bízom a lemezünkben és úgy érzem helytállnánk vele, a német piacon is…

 

     

A zenétek kapcsán, nekem néha a korai Machine Head zenéje ugrik be. Elég sok zenei elképzelés megegyezik, nem?

 

Ez dicséret, ha így érzed, mondtak már Static-x-et, Systemet…csupa jó zenék, a hatások tagadhatatlanok, de nem is akarjuk, azonban van némi egyedi íz a dalainkban, talán a sokszínűségük miatt …?! A dallamos ének egy széles réteget célozhat meg, a kemény alapok, pedig koncerteken egy jó zúzdát eredményeznek, ahol igazán felélednek a lemezes nóták!

 

Mennyivel másabb egy külföldi koncert, mint egy itthoni? Mi az, amitől sikeresebbek a külföldi zenekarok?

 

Nem biztos, hogy sikeresebbek-több a lehetőségük, korán kezdik, korán hozzájutnak komoly hangszerekhez. Eljuthatnak nagy stúdiókba, több a támogatottságuk, anyagi hátterük. A keleti blokkból nehéz a kitörés, de vkinek már sikerült-ugye…. Nem erre felé írják a metál történelmét. Szereplőket sem innen válogatják, hozzáteszem legtöbbször nem érdemtelenül, de talán egyszer változhat ez is….

 

A „Claw” instrumentális akusztikus számról mit kell tudnunk? Egyféle csemegének szántátok?

 

Két ponton a lemezünkön van egy nyugis, pihentető kis átvezetés, ami oldja a feszültégét a durva nótáknak. Az egyik a kis zongorás nyugizás a 7th Heaven végén, a másik a Clow-egy kis törzsi tábortüzes hangulatflesh. Lacy-nek van jó néhány ilyen ötlete. Amúgy lett még egy ilyen felvéve, felperkázva, de lemaradt az anyagról, mert a másik hangulata nem illeszkedett a többi számhoz. A későbbiekben lesz még folytatása ennek…

 

Mennyi idő alatt születtek meg a dalok? Gyorsan elkészül egy-egy szám vagy sokszor átrágjátok, amire a végleges formát elnyeri?

 

Volt nóta, ami gyorsan és volt amivel még az utolsó héten is kísérletezgettünk….rágtuk a nótákat, de a spontaneitásukat ezen keresztül a lendületüket nem akartuk elveszíteni. Egy év alatt összeállt az anyag-több részletben stúdióztunk. Így az elkészült nótákat rögzítettük is általában még melegében. Persze ha lett volna még idő, biztosan rágódunk néhány dolgon, nótán. Ugye ez egy pillanatnyi lenyomata egy állapotnak, az adott pillanatban itt tartottunk, ezek voltunk ott. Volt, amit már máshogy gondolunk, de az anyag egészével, a számokkal elégedettek vagyunk. A kocsimban még mindig bömböl a Soul of a new breed…:-)

 

Milyen céljaitok vannak a jövőre nézve? Mennyire tartjátok fontosnak a külföldi és az itthoni zenehallgatókat?

 

A cél, hogy minél több emberhez eljusson a lemezünk, hallgassák, szeressék. Jövőre folytatódnak a koncertek Magyarországon és külföldön is. Egy fontos dátum: január 19-én az A38-as hajón Budapesten – Ektomorf, Replika, Cadaveres!!!!! …és, hogy fontos-e…természetesen! Legfontosabbak a rajongók a világ bármely részén élnek is!!!! Nélkülük nincs koncert és zenélés se, meg a  zenekarosdinak sem lenne sok értelme nélkülük…:-) Mekkora okosságokat írok mi?

 

Hová szeretnétek eljutni, milyen országokba, és kivel játszanátok szívesen? Mennyire vagytok nagyravágyók?

 

Nem hiszem, hogy nagyravágyók lennénk, persze egy egészséges önbizalom nélkül nincsenek sikerek, se nagy tervek. Azért egy Machine Head előtt még pörkölnék egyet valahol. Sok helyre eljuthattam már a zenélés révén. Szlovákia, Szlovénia, Németország, Ausztria, Svájc, Belgium, Hollandia, Szerbia, emiatt nagyon szerencsésnek érzem magam. Lengyelországba, Romániába és Franciaországba szeretnénk idén eljutni, remélem összejön!

 

Történt már valami megrázó élmény az életetekben?

 

Megrázó volt egy régi zenésztársam tragikus halála, aki nagyon fiatalon hagyott itt minket, szomorú….

 

Mondjatok valami lelkesítő szöveget!

 

Lelkesítő???????? Kitartás, szorgalom és mindeni a maga szerencséjének a pogácsája!!!!!!!

köszönjük az intit!

 

 

www.cadaveres.hu

www.myspace.com/cadaveres

 

 

Akela, Jó’vana Akela, Jó’vana
április 05.