kontrollzé – kísérletezős rock

Hárman

Mivel még nem készült veletek interjúnk, mutassátok be a zenekart röviden! Szerintem menjünk vissza a kezdetekhez. Nem árt, ha a Kontrollzé előtti időkről is ejtünk pár szót.

Talán annyira eveznék vissza a kezdetekhez, hogy az előző formáció felbomlása után két szálon indultak el az események. Nekem volt egy akusztikus formáció elgondolásom, amiben lett volna két gitár, perka és az én saját dalaimat, meg azon előadók számait játsszuk a két Csabával (Szakáll, Kutrás) akiket nagyon szeretünk. Emellett Szaki szerette volna szintén a saját dolgait megvalósítani otthoni körülmények közt. Ez a két történet egyszer csak összeért, és azt vettük észre, hogy valami elindult. Ez a felállás 2004 elejétől üzemel ebben a formában. Tehát ilyen örömködésnek indult a lehető legegyszerűbb megszólalási formában. Na ehhez képest most már koncerten hatan játszunk, plusz a gép… ez lett belőle.
Ez a zenekarosdi nagyon régen indult nálam… nagyon régen. 1990 óta sok zenekarban megfordultam. Szakival, mint gitáros társammal 11 éve nyomjuk kisebb nagyobb szünetekkel, de együtt az ipart.
A Kontrollzé megalakulásakor is egy ilyen válságon mentünk keresztül. Konkrétan az Almanach zenekar tekinthető elődnek és ebben is részt vettünk mind a hárman a két Csabával… aztán szépen lassan meghalt a dolog. Na ekkor azt mondtam elég volt, most már én akarok énekelni, én irányítani mindent és nincs szükségem társakra meg zenekarra, csak zenészekre.

Hát egy picit keserűen indult részemről, mert megint nem sikerült addig eljutni ameddig szerettük volna. Régebben is mindig akkor romlott el valami, amikor még egy lapáttal kellett volna rádobni.
Na, szóval egy szóló projektet akartam. Aztán azt vettük észre , hogy közösen írjuk a dalokat. Fel sem merült bennünk, hogy eltértünk az iránytól, tehát ez automatikusan ment. Születtek a dalok, próbáltunk és élveztük. Aztán Kutrás révén megérkeztek a loopok, zizegések, kütyügések, szintik… beleépítettük a szerzeményekbe és nagyon tetszett…
Ott gondolkodtunk: Jó Isten- mit is csinálunk… Mit szólnak ehhez mások…?

Még annyit , hogy nagyon sok erő kellett ahhoz , hogy a mikrofon elé álljak. Nem igazán érzem előadónak magam meg énekesnek se. Dalokat dallamokat mindig is én írtam a dalokhoz, de nem bíztam magamban , illetve úgy gondoltam, más szájából jobb lesz.

Most is akkor sok biztatást kaptam és talán szép lassan beérnek a dolgok. Azért meg kellett pár sört inni, míg elfogadtam mindent, hahaha, de most már így marad.
 

         Mivel nem a hagyományos rockzenei felállásban dolgoztok, okoz-e ez problémát? Esetleg megkönnyíti a dalszerzést?
 
Abból a szempontból, hogy sokat tudunk kísérletezni a hangszínekkel, effektekkel jobb. Viszont próbálni nem olyan élvezetes. Gép előtt görnyedni (főleg Kutrásnak) és nyomkodni a gombokat órákig ez nem a legfelemelőbb. A kezdeti idők után nagyon hiányzott, hogy felvegyük a hangszereket és durr bele… már amennyire egy akusztikus gitárral lehet.
Egyre jobban az élő produkció felé megyünk… Nem sokára lesz sampler is, ha minden igaz és lehet élőben tekergetni, nyomkodni. Akkor megnyugszik Kutrás is, ha már karácsony óta nem adom oda neki az ajándékba vett samplert… pedig ha tudná… arra várok, hogy érdemelje ki teljesen…
Az alapokat hárman írjuk, meg most Somogyi Viki gitáros is beszállt ebbe a folyamatba és koncerteken is játszik, ha ráér. Szóval hárman-négyen dobjuk össze az alapokat és ha megcsináltunk egy dalt, akkor jönnek a teljes zenekaros próbák. Ilyenkor ugrik a majom a vízbe… hahaha. Mit alkottunk illetve élőben milyen?

A wavok–nál is sokat dolgoztunk az élő megszólaláson, de mára ezek a dolgok is letisztultak. Volt hezitálás, kell élő dob vagy se… meg számtalan variáció, de már minden oké.
Sőt élőben sokkal dinamikusabbak vagyunk, másabb, mint a cd-n. A koncerteknek köszönhetően tudunk már játszani a dinamikával. Érünk. Érünk egyre jobban, és ennek nagyon örülök.

   Mi inspirálja egy-egy nóta elkészítését? Zenére készül a szöveg vagy fordítva?

Nálam mindig is úgy ment, hogy szöveggel együtt születnek a dalok. Fogom a gitárt elkezdek pengetni, dúdolok, eszembe jut valami, csiszolom, írok hozzá, formálom. Vele együtt a gitárt is. Ha úgy érzem kész, akkor mutatom meg a többieknek és utána folytatjuk.
Simán az érzéseimről, gondolataimról írok. Nincsenek témák vagy témakörök. Eszembe jut valami , megérint vagy felkavar és születik általában két sor és azt szövöm tovább.

Az új daloknál egy picit másabb irányba fordultam, most próbálok mások bőrébe is bújni picit, persze a szívem az még mindig kiindulási pont. Benézek ide-oda, megpróbálok találgatni, kivel mi és hogy megy.
A wavok-on van egy dal, amit Kutrás (sose szoktam így szólítani, de ha két Csaba van, akkor muszály) írt és teljesen azonosulni tudok vele, passzol a képbe. Jól ír, jókat.  Szeretem a stílusát. Szoktunk agyalni apróságokon: ha kész egy szöveg megmutatom a Csabáknak és ha esetleg van valami változtatni való és jó, akkor javítunk itt-ott. Szaki is szokott írni, abból is tudok meríteni, beleszőni ez által őket is a szövegekbe.


– A koncertezést, hogyan oldjátok meg? Beszéljünk akkor néhány szót a  vendégzenészekről is!

Koncerten most már hattagú a társaság plusz a cd-játszó. Szakáll Csaba gitár, Kutrás Csaba perka, sampler, Nagy Ferenc gitár, ének, Kiss Viktor dob, Somogyi Viktor gitár, plusz a bőgősök: Kóródi Árpi, Marsi Illés, Feke Zsolt, mikor ki ér rá. Ha itthon játszunk akkor általában Illés van velünk, ha Pesten vagy környékén akkor Árpi vagy Zsolti, de ez attól függ ki milyen elfoglalt. Szeretjük, bárki jön is. Általában élvezik a vendégeskedést, mi meg megtiszteltetésnek vesszük, ha velünk játszanak.

Néha nehéz összehozni a dolgokat, egy hattagú közös próbát pedig úgy megszervezni, hogy mindenki ott legyen elég macerás, de megoldjuk mindig.
Főleg koncert előtt rántjuk össze a díszes társulatot… hahaha A legutóbbi koncert előtt is volt ilyen, …szép volt… mindenki otthon gyakorolt… de hát együtt ugye nem…
A koncertre helyre álltak a dolgok csak előző nap rozsdásak voltunk!

Tervezzük azért, hogy többet próbálunk zenekarilag. Amellett hetente többször ketten hárman lejárkálunk a próbahelyre dolgozni a dalokon.

 

– A wavok c. demot/EP-t még 2005-ben készítettétek el. Azt hiszem, elég sok helyre sikerült eljuttatni. Elértétek vele azt a célt, amit kitűztetek?

Abszolút kifuttattuk az anyagot. Rengeteg helyre elküldtem, van olyan hely ahová több mint egy éve… hahaha!

Nagyon sok kritika jelent meg róla: Hardrock.hu, Rocker.hu, Zenész.info, Zenemagazin.com, Newwave  online, Torzo.hu, Rockinform, Metal Hammer, Fémforgács, azt hiszem, nem hagytam ki senkit. Van egy külön mappám, oda gyűjtöm őket. Emlékszem, milyen idegesen vártuk az első reakciókat… mit szónak az énekhez, a dalokhoz, a dobgéphez. Komolyan mondom, negatív kritikát sehonnan sem kaptunk. Vannak nagyon dicsérőek, vannak, akik nem értik, de díjazzák a muzsikát. Mindegyiknek örülünk, hiszen ezek az emberek vették a fáradtságot és meghallgatták az anyagot.

– Viszonylag sokféle helyen tudtatok koncertezni. Mesélj!

A bemutatkozó koncertünk  a karcagi Ifi- Ház megnyitóján méltó körülmények között, vetítéssel egybekötve zajlott. A produkciónk és minden eltervezett dolgunk működni kezdett… hát mit ne mondjak, nagyon jó érzés volt. Annyira, hogy utána az életemben elkezdődött egy máig tartó betegség… hahaha.
Remélem, nincs semmi összefüggés bár pszichésen eléggé ki voltam, de már megmaradok.

Szóval belőttük, hogy Budapesten szeretnénk minél többet játszani, mert úgy gondoltuk ennek a muzsikának ott tudnánk egy nagyobb bázist kialakítani. Mondom, ez ilyen fejben kitalált dolog volt. Aztán kerestük a neten, ki mozog hasonló stílusban, kivel lehetne játszani .Így találtunk rá a Trip-10 zenekarra (velük barátok lettünk és nyomtunk 5-6 bulit együtt). Meghívtuk őket Karcagra és a visszahívásnak köszönhetően 2006.03.23-án a Rocktogonban életünkben először a fővárosban játszottunk. Aztán áprilisban is és júniusban is. Ezen kívül voltunk Szegeden, Kunhegyesen, Füzesgyarmaton összesen kb 12 koncertet adtunk 2006-ban. A legnagyobb élmény viszont a marosvásárhelyi Félszigetre való ki(be)jutás volt.


Élmény volt bőven, minden fajta…hahaha. Tapasztalat , tapasztalat….

– Ha jól tudom több helyre is eljutottatok, rádiókban játszák a dalaitokat, riportok is készültek. Hogyan értékelitek, segített ez valamennyit az előrejutásban?

Mivel ez a rádiós dolog is a koncepciónk része volt így természetesen folyamatosan kerestük a lehetőséget a bemutatkozásra. Még mielőtt az első fellépés megtörtént volna, már a gödöllői Másik Rádióban, egy reggeli műsorban szerepelhettünk Nagy Feró vendégeként (volt móka a nevek miatt). Teljesen kész voltam, mikor az interjú után a kocsiban hallottam az utolsó dalunk pár percét… nem hittem el. Az nagyon jó volt! Nem gondoltuk volna… csak megpróbáltuk.
Aztán a Fiksz Rádióban látott vendégül Tonka Zoli, akivel azóta is tartjuk a kapcsolatot és ha minden igaz nemsoká megyünk hozzá megint. Zoli az interjú után az első pesti fellépésre is eljött… na ez is nagyon jól tudott esni.
A Budapest Rádió pedig fél évig rendszeresen játszott Kontrollzét.

Legutóbb pedig a debreceni Szóla Rádió vendégei voltunk több karcagi bandával együtt. A nálunk folyó zenei életről, mozgalomról, zenekarokról Ifi-Ház-ról, és az ezt bemutató dvd- ről esett szó sok zenével. Másnap Kutrás Csaba Alonefeatmyself produkciója szerepelt a Tilos rádióban kitérve egy dal erejéig a Kontrollzé re is. Továbbra is szeretnénk majd eljutni ilyen adásokba, helyi rádiókba. Hallgatottságot nem tudok mondani, de szerintem mindenképpen hasznosak ezek a dolgok. A neten is sok oldalon fenn vannak a dalaink.

– A weblapotokon több letölthető képi anyag is található. Hogyan készültek? A Hívom-klipet láthatjuk esetleg valahol?

A videókat Papp István készítette. A legtöbb otthoni bulinkat felveszi és ezért nagyon hálásak vagyunk, nem mellékes, hogy szereti is a zenénket. Főleg koncertfelvételek vannak fenn és a marosvásárhelyi fellépésünk egyik dala . Ebből készült ez a koncert klip, ami alatt a cd-verzió hangja szól. Duna II.TV interjú amit szintén Pistinek köszönhetünk. A komolyabb klip elkészítése folyamatban van, készül a forgatókönyv a zenei alapot pedig rögzítettük még novemberben, Jantyik Csaba (PG.Csoport) vezetésével.

– Mik a tervek a közeli és a távolabbi időszakra?

Egy pár hónapja segíti munkánkat a Powerground Managment. Túl vagyunk idei második koncertünkön és készülünk a Budapest Fringe fesztiválra (márc.31. de. 10 óra, Mamut sátor), valamint, ha minden igaz, ápr.21-én a Nulladik Változat vendégei leszünk a Benczúr Klubban. Májusban pedig a NoProblem zenekarral lesz közös bulink Nagykanizsán és nyáron még remélhetőleg 1-2 fesztiválon is láthatóak leszünk…remélhetőleg… mert ebben csak reménykedni lehet…hahaha annyi a jelentkező. Ugyancsak „remélhetőleg” idén sem marad ki a Félsziget Fesztivál a zenekar életéből. Elkészül két új dalunk, melyeket már be is mutattunk a 10-ei karcagi koncerten élőben is, működik a dolog és elkészítettük első feldolgozásunkat is. Haladni szeretnénk a klippel is, ötlet van dögivel….

– Esetleg van olyan, amiről nem ejtettünk szót, de szívesen beszélnétek róla?

Nagy köszönet a karcagi zenész társulatnak, az Ifi-Háznak és azoknak a barátoknak, ismerősöknek, családtagoknak, akik segítik munkánkat. Szépen lassan lépdelünk szerintem előre …vagy nem? A fentebb említett, Jantyik Csabával rögzített dalt pedig egy maxi formájában megjelentetjük szerzői kiadásban. Véleményeket, hozzászólásokat szívesen várunk a fórumunkban.