Nomad interjú

– Nem kerülhető meg a Bedlam, ha Rólatok van szó. Segítette a mostani csapatot, hogy nem voltatok ismeretlen kezdők?

– Egy kicsit mindenképpen.

– Ha érdekesnek találod, beszélhetnénk a Bedlam idők vége és a Nomad kezdete közti időszakról. Volt valami hatása arra, hogy milyen lett a Nomad?

– Nagyon sok dolog történt abban az időszakban, igazán nehéz lenne pár sorban összegezni, a lényeg az, hogy a Cicóval szerettünk volna újra előállni az új dolgainkkal, amiket elkezdtünk írogatni. Nagy változásokon estünk illetve mentünk át mindketten és ez biztos, hogy hatással volt a mai zenénkre tehát a Nomad-ra is. Felfedeztünk és megismertünk egy olyan világot, amelyet mi a zenénken keresztül szeretnénk másokhoz eljuttatni, közvetíteni.

– Tényleg honnan a név?

– Sokáig kerestük a megfelelő nevet és végül a Nomad mellett voksoltunk, jelképezi a világnézetünket is, miszerint idegenek és átutazók vagyunk e világon és egyben azt is, hogy nem feltétlenül szeretnénk egy adott stílusnál sem leragadni, gyökeret ereszteni.

– A zenekar infolapján szerepel, hogy „hosszas keresés után találtatok rá a régóta áhított ritmusszekcióra Gátos Bálint basszer és Mihalik Ábel dobos személyében”. sok embert kipróbáltatok?

– Igazán nem próbáltunk sok embert, de az elképzelésünk és igényünk elég magas mércét állított a leendő társak iránt, de hál’ Istennek megtaláltuk a kellő embereket. Nagyon hálásak vagyunk, hogy ilyen zenészekkel játszhatunk együtt, mint az Ábel és a Bálint.

    Mihalik Ábel - dob  Gátos Bálint - bőgő

– Mi az, ami miatt végül rájuk esett a választás?

– Mivel ők képviselik és hozzák azt a minőséget és lelkületet, amit mi kerestünk ezért ők lettek a banda tagjai.

– Beszéljünk a lemezről is. Mennyi idő alatt születtek a dalok?

– Nem szorított minket az idő, ezért volt rá módunk, hogy kidolgozzuk a dalokat, azt hiszem mindenki alapos munkát végzett, ezt hallani a végeredményen is. Kb. 2 évet ölelnek át mindennel együtt, az albumon szereplő szerzemények.

– A borítón a fő dalszerzőként Cicó van feltüntetve, a szövegekért pedig Te (Fodi) vagy a felelős. A többieknek nincs is beleszólása az alkotó munkába? Egyáltalán, hogyan születik egy Nomad nóta?

– De beleszólhatnak a többiek is, sőt kérjük, hogy mondják el véleményeiket. Viszont adott esetben már majdnem egy kész műsorral kerestük meg a zenészeket, tehát úgy gondolom a következő albumokon, már sokkal nagyobb csapatmunka várható.

– Használtatok-e fel korábbi (akár előző zenekarból megmaradt és nem hasznosított) témákat?

– Nem, egyelőre egyáltalán nem.

– Hova helyeznétek a bandát stílusilag? Számomra egyfajta modern rockzene, amiben némi grunge ízt/hangulatot is felfedeztem, sőt itt-ott mintha népzenei hatás is felütné e fejét. Jól látom?

– Szerintem jól látod és ezt meg is hagynám a hallgatóknak, hogy ők döntsék el. Minket igazán nem foglalkoztat milyen stílust játszunk, csak nyomjuk,ami jön, mások meg eldöntik, hogy mi az, meg, hogy bejön nekik vagy sem.

– A szövegek igazán jól sikerültek. Tetszik, hogy van tartalom bennük. Könnyen születtek meg?

– Köszönöm szépen. Van, amelyik könnyen, van, amelyik nem annyira.

– Mi inspirál szövegírásra?

Alapvetően az élet, dolgok, amiket tapasztalok, látok stb.

– Kedvenc nóta? Én például nem is tudnék egyet kiemelni. Ti hogy álltok ezzel?

– Nekem is nehéz lenne egyetlen számot kiemelni, mindegyik, mint egy gyermek közel áll hozzám. Nem állítanék fel sorrendet, mindegyiknek meg van a saját erőssége stb.

– Tetszenek az angol nyelvű dalok is. Ezzel van valami tervetek? Esetleg külföldi próbálkozás?

– Igen.

– A lemezborító ötletes és elgondolkodtató lett. Ki készítette? Ki volt az ötletgazda?

– Az ötlet, a kép, nekem jött együtt a címmel, ugyancsak a létrás kép hátul, azt, hogy félpofával jelenjünk meg belül a szövegekkel az Ábel ötlete volt. Mindezt pedig egy itt élő német barátunk Stefan valósította meg, igazi csapatmunka volt ez, mint az egész album.


– A koncertek terén nem mondhatni túl aktívnak a zenekart. A honlapotok szerint 2005. szeptemberétől ez idáig 14 bulitok volt. Várható pozitív változás?

– Igen mindenképpen szeretnénk többet játszani, de ez nem mindig rajtunk múlik. Minden kezdet nehéz, és amíg nem ismert a zenekar, addig nem hívják, de hogyan válhat ismerté egy banda anélkül, hogy sokat lép fel? Ez egy ördögi kör, de úgy tűnik már a nehezén túl vagyunk, kezdik az emberek megismerni a zenekart…

– Melyik koncertet tartjátok legemlékezetesebbnek?

– Mindegyik egy külön élmény, nem tudnám egyiket sem kiemelni igazán, mindig jól eső érzés játszani és találkozni a közönséggel.

– Koncerteken játszotok esetleg régi, úgy értem Bedlam korszakos nótákat? Kéri-e a közönség?

– Nem, nem jellemző, hogy kérnék.

– Ha jól tudom, tervben volt, hogy klipet is készítetek, ami a lemezen is helyet kapott volna. Mi történt, hogy ez elmaradt?

– A két legújabb nóta olyan jóra sikerült, hogy úgy döntöttünk az egyikükre csináljuk a felvételt, viszont az anyagot a kiadónak adott időre kellett leadnunk, ezzel elcsúsztunk, de a nyáron felvesszük a klipet is, ha minden jól megy.

– De azért nem maradunk vizuális élmény nélkül, ugye? Melyik nótára akartok klipet forgatni?

– Nem semmiképpen nem, mi szívünk szerint minden dalra készítenénk klipet, de ugye az anyagiak itt is közbeszólnak. Jelenleg a Csak egy Függöny a legesélyesebb.

– Mit szeretnétek elérni a Nomaddal illetve a zene által közvetített üzenettel?

– Hogy minél több emberhez eljusson, és együtt ünnepeljük velük az életet és a zene varázsát.
Köszi a lehetőséget.

Fodi

Akela, Jó’vana Akela, Jó’vana
április 05.