Martyr Lucifer és a letaszított istenség…


Régóta készülök erre az interjúra az olasz frontemberrel, dalszerzővel, beugró énekessel, basszerossal. Az első élményem egy olyan zeneművel, amiben részt vállalt, a Hortus Animae három lemezes box-setje volt, és az amerikai Thrash Corner Records gondozta. Idén már másodízben tűnt fel az orosz dalszerző hölgy Alisa Coral agymenésében a Space Mirrosrorsban, mint énekes, de egy EP-gyűjtemény is napvilágot látott Martyr Lucifer’s Shards címmel. Ott ő jegyez minden hangszert.


Üdv Martyr! Több zenekarban is közreműködsz, a Space Mirrorsban, a Hortus Animae-ben és ott van a saját szólóprojected is. Hogy érzed? Melyik a legfontosabb számodra?

Üdv Nagaarum! Mi újság? Nem tudnám megmondani, melyik a fő bandám. Először is nagyon különböznek. Ez egy lehetőség számomra, hogy különböző oldalaimat mutathatom meg. Talán a szólóprojectem a legszemélyesebb. A Hortus Animae egy nagy múltú csapat, ahová szoros és biztos kötelék köt, a tagok itt közös munkával szerzik a zenét. A Space Mirrorsban pedig csak egy egyszerű előadó vagyok, hiszen ott minden munka mögött Alisa Coral mesteri elméje dolgozik. De ez is egy nagyon érdekes dolog, már műfajában is, hiszen sosem csináltam még space-rockot. Nem tudom, hogy kielégítő volt-e a válaszom, egyszerűen így érzek.


Zsúfolt éved volt, tele munkával. Az új Space Mirrors kiadvány és a szólóbandád lemeze is megjelent. Fárad vagy?

Nem, nem mondanám, tudod, ha van egy dolog, amit szeretsz csinálni, az inkább erőt ad, mint elfáraszt. A zene engem felpörget, és mikor épp nem felvételt készítek, hanem a dalírói periódusban vagyok, próbálom folyamatosan fejleszteni magam, például énekórákat veszek.
Tehát, ahogy látod ez szembenáll a fáradtsággal, nem tudok eleget felszívni magamba ebből!

Tanultál valamilyen hangszeren játszani, vagy autodidakta vagy?

’97-ben vettem pár basszusleckét az Entity alapító basszerétől, aztán nekiálltam az autodidakta tanulásnak, már a szintetizátort illetően. Mindnyájónk autodidakta zenész, kivéve Gromot, ő tanult dobolni (és még most is tanul) sok évig.

Milyen zenekarok inspirálnak?

Nos… elég sok. Pár nevet említenék, a munkáimhoz kapcsolódókat, mint például a King Crimson, Pink Floyd, Jetro Tull, Queen, Premiata Forneria Marconi, Joy Division, The Sisters of Mercy, Katatonia, Tiamat és a The Cult.
A metal oldalról – természetesen – kiemelkedően a Hortus Animae miatt kell megemlítsem az Emperort, Satyricont, Opeth-tet, Arcturust, Solefaldot, Darkthrone-et és a Mayhemet. Pakold bele a turmixgépbe az összeset és… wooohh!

Sokan megörültünk, hogy a Hortus Animae feléledt hamvaiból. A negyedik lemezetek közelít. Mikor jelenhet meg, és hogyan zajlott a stúdiózás?

Nem tudom még, hogy mikor jelenhet meg, de a stúdiózáson teljesen túl vagyunk, minden fel van véve, a keverés és a master is megtörtént. Nagyon izgatottak vagyunk, és úgy érezzük, hogy ez egy valódi újjászületést fog bemutatni. Éveken keresztül szerettük volna, hogy napvilágot lásson ez a lemez, de sok probléma miatt nem tudtuk kivitelezni. De végülis körülbelül egy éve találkoztunk a többiekkel és elkezdtünk próbálni, a dalok elkezdtek alakot ölteni részletenként, és végülis a masterelt anyag, amit a kezünkben tarthatunk 100% Hortus Animae lett, de felfrissült formában. Fel fogod majd fedezni a védjegyeinket, de új elemeket is bemutatunk. Biztos vagyok benne, hogy a rajongóinknak nem lesz csalódás, és abban is biztos vagyok, hogy érdekes meglepetés lesz. Nagyon kellemesen telt az idő a stúdióban, mindnyájan kipihentek voltunk, totálisan koncentráltak, és a hangmérnökünk Simone Mularoni megtett mindent értünk, de ezt gondolom, te is hallani fogod, ha beteszed a korongot a lejátszóba.


Ezek szerint régisulis próbatermi módszerrel dolgoztatok, esetleg mailben küldözgettetek témákat egymásnak?

Tény, hogy nem próbáltunk hagyományos módon, annak ellenére, hogy ugyanazon a helyen élünk, tehát mondjuk négy vagy öt alkalommal játszottunk együtt a hat – hét hónap alatt, mialatt megírtuk a lemezt. A dalírásoknál a fájl küldözgetős módszert alkalmaztuk kényelmi okokból. De összeállt ismét a banda, tehát a jövőben régisulisabbak leszünk remélem.

Mi a helyzet tehát a felállással? Ahogy figyeltem, minden régi tag visszajött az újjáalakuláshoz.

Az új Hortus Animae lemez, a Secular Music esetében ugyanaz a felállás, mint a Waltzing Mephistonál, tehát jómagam énekelek, Hypnos gitározik, Bless a billentyűs, Grom pedig a dobos. Basszer terén Simone Mularoni (DGM, empYrios) segít ki minket, mivel 2006-ban eldöntöttem, hogy csak az énektémákra fogok figyelni, és eleve ő a producer. A szólanyagaimnál dolgoztam vele, és nagyon élvezetes volt ismét vele a Hortus Animaenál is. Kegyetlen jó stúdiója van egyébként (Domination Studio).

A zeneiségetek egy különösen izgalmas avantgárd vonalat követ. terveztek változtatást?


Nos, fentebb ebbe részben már bele is mentem, de nézzük mélyebbről: Mondhatom azt, hogy a hangzásunkat jelentősen befolyásolja a hetvenes évek progresszív rockja, a gótikus metal vonal és death/black elemek (talán ezekből van a legtöbb benne). Az új albumon ezek mindegyike maradt, csak sokkal összeérettebben, homogénebb módon keverve. Alapjában véve sokkal progresszívebb lesz ez az anyag, mint amit bármikor is csináltunk ezelőtt. Igen, alapvetően átkozottul avantgárd! És átkozottul agresszív, talán a legagresszívebb anyagunk… Óvatosan vele.


Mik a terveitek a megjelenés utánra?

Hát a terv mindig az, hogy a legjobb promó felületeket találjuk meg neki, ehhez pedig a kiadóra van szükségünk. De erről egyelőre többet nem tudok mondani. Tervben van egy promo video leforgatása is egy dalhoz, épp most agyalunk az ötleteken. Én személy szerint egy új dalon dolgozom, ami egy különleges dolog lesz, de ezt egyelőre nem fedhetem fel. És talán elkezdek dolgozni a harmadik szólólemezemen, ami már teljesen meg van írva, csak fel kell venni. Ez talán 2014. elején megtörténhet, de korai erről beszéljek még.

Hogyan vélekedsz a rock / metal színtérről Olaszországban, Európában, illetve világszerte?

Tudom, hogy színes a paletta, a rock és metal él és virul, de azt kell mondjam, hogy már nagyon régóta kívülálló vagyok.

Vallásosak vagytok? Mit gondoltok a vallásokról?

Hát nem nyilatkozhatok a nevükben, de ahogyan én tudom, egyikőjük sem az, haha.
Jobb, ha a magamról beszélek: A tapasztalataim szerint különbséget kell tenni a vallás és spiritualitás közé, holott alapvetően ezek ugyanazt jelentenék. Én például nem tartom magamat vallásos személynek. De ez nem jelenti azt, hogy ateista lennék. Mint ahogy te is tudod, vallásosságról beszélgetni általánosságokban eléggé komplikált dolog. Ahogy figyelem semmi rossz nincs a spirituális tanokban vagy bármely vallásban ha azok eredeti formáját vesszük alapul. Kiütést kapok a vallás szótól, jobb szeretem erre a spiritualitást használni.
Beszéljünk például a katolikus egyházról: Biztos vagyok benne, hogy a sok mocskos erőszaktevő pap között is vannak jó papok, de az arculat, amit látunk, a megerőszakolt gyerekeket, és szellemileg szó szerint kizsákmányolt emberek tömegeit nem tudom elviselni. Az iszlám egy másik kérdés, ugyanis ha visszanézünk az eredetére, akkor az egyik legjóságosabb vallás, de ha a ma eseményeit vizsgáljuk meg, akkor minden, csak nem spiritualizmus.
A saját spirituális utamat járom, amiről viszont nem szívesen beszélnék, mert túl személyes.


Honnan jön a művészi álneved?

Martyr Lucifer egy koncepciót fejez ki ami Lucifert egy mártírnak tekinti. Lucifer a keresztény kor előtti, pogány római mitológiából származtatható és a mindent tudót testesítette meg, a fényt hozó istenséget. Aztán az egyház bűnbakot csinált belőle, hogy ezzel megijessze a birkáit. Ezzel együtt a fény istenévé vált, letaszíttatottságában és befeketítettségében, ő egy mártír. Ez az elmélet további jelentős összefüggéseket világít meg a misztikákban és a vallásokban.

Van esetleg valami kérdés, amire szívesen válaszolnál?

Haha, ez a lehető legnehezebb kérdés! Nos, nem tudom, talán azzal fejezném be, hogy a gót rockerek hallgassanak bele Martyr Lucifer zenéjébe, a space rock hívei hallgassanak Space Mirrorst, a hozzánk hasonló avantgárd szörnyek meg hallgassanak Hortus Animaet!
Végül, de nem utolsó sorban: Nagy köszönet ezért az interjúért, és a támogatásotokért, üdv!

Akela, Innistrad Akela, Innistrad
április 25.
Glenn Hughes Glenn Hughes
április 29.