KICSI A BORS, DE ERŐS – EP VÁLOGATÁS #120

Kezünkből azonnal kihúzzuk a tüskét, miért őrizzük akkor szívünkben?” (Facundói Szent János)

Nektek mi számít irgalmas cselekedetnek? Adakozni egy jó ügyért, mosolyogni egy haldoklónak, vagy egyszerűen csak úgy élni, hogy az egy felsőbb hatalomnak a tetszésére legyen? Mi inkább a ti tetszéseteknek akarunk jót cselekedni, ezért is hoztuk el EP sorozatunk újabb adagját, amint lassú, súlyos, kegyetlen és némileg extrém dallamokkal ropogtatjuk meg lelketek kapuit.

Bone Eater

A kanadai Bone Eater két dalos MMXXII EP-jével szó szerint megropogtatja a koponyánkat. A death-doom / sludge befolyásoltságú banda közel 17 percen át nyomja a meditatív megtisztulás áhítatától, valamint a pokol extrém tágjaitól fűtött, lassú őrölésű régisulis death/doom, valamint néha grind-ba hajló riffeit. Zenéjükben épp úgy meg van a klasszikus szabbatista vonalai, mint ahogyan korai Cryptopsy csontőrlő zúzdái. Lassú… súlyos… és halálos!

Klonns

A japán hardcore punk Klonns korábban már szerepelt nálunk. EP sorozatunk 102. részében honfitársuk a Soiled Hate közösen megosztott anyagával mutatkozott be. A csapat hardcore zenéje és lendülete messze túlmutat a műfaj megszokott kliséin. Az új generációs vonal képviselői most Crow című új EP-jükkel tértek vissza, amire 4 rövidke, de piszok gyors dalt tettek fel, melyek egytől egyig robbanékonyak, agresszívak és veszetten őrültek. Igazi hangrobbanás terror!

Kostnatěni

A Kostnatěni az amerikai kortárs black metal szcéna egyik legérdekesebb zenekara. Az egész mögött a D.L. művésznévre hallgató multi-insrumentalista áll, aki még olyan formációkból lehet ismerős, mint a Glass Shrine, Hornet Murmuration, The Outer RIM, vagy az ausztrál „kollaboráns” Voidbringer. Szóban forgó atmoszférikus projektjével elsőként 2018-ban (Konec je všude) jelentkezett, amin már akkor lefektette zenéjének bizarr egyben varázslatos, figyelemfelkeltő vonalait. Ezt folytatja a napokban megjelent Oheň hoří tam, kde padl című EP-jén is, melyen három  tradicionális török népdalt ültetett át a black metal rideg világába. Dalainak disszonáns, kakofon hangulata egyfajta spirituális vonzalommal kapcsolódnak a török folk hagyományokhoz, melyek által egy parázsló és egyben eddig ismeretlen világ nyílik meg előttünk. A végeredmény egy grandiózus kísérleti orgia, ami a pokol és az 1001 éjszaka harmóniájában izzik.

Pist.On

20 év után új EP-jével tért vissza az amerikai goth / alternatív rock zenekar a Pist.On. A csapat a ’90-es évek közepén alakult és soraiban olyan zenészek fordultak meg, mint Danny „Jam” Kavadlo, vagy John Silver (Type O Negative). Korai éveikben (1993-2001) két demót és egy nagylemezt adtak ki, majd a 2015-ös újjáalakulásuk után már egy megújult felállással (Henry Font – ének/gitár, Burton Gans – gitár, Jeff McManus – dob, Jack Hanley – basszusgitár) láttak neki új dalaik munkálatainak. Ennek eredményeként jelent meg három dalos Cold World című EP-jük. Dalaikat erősen a ’90-es évek alter, grunge vonala, valamint a glommy dark goth zenék atmoszférái határozzák meg. A melankólia mellett azért ott vannak a modernebb ízű riffelések, döngölések is. Összességében egy igen jó kis cucc, néhány váratlan, izgalmas fordulattal.

Aarimest

Az Aarimest egy egyszemélyes kanadai dallamos black metal projekt. Ötszámos Vivorum (ami latinul élők-et jelent) című bemutatkozó EP-jének dalaiban, dallamaiban a hagyományos black metal elemei mellett különböző zenei stílusok elemeit, mint például a klasszikus heavy metal, folk és akusztikus zenei hatásokat ötvözi, így részemről méltán kijár neki az epikus jelző is. A dalaiban épp úgy meg van a harcias agresszió, mint az érzelmesebb hangzásvilág. Mindezekhez a  természetből és a középkori témákból merített ihletett és elmondása szerint egy nagyobb koncepciótörténetének az első része.