Kicsi a bors, de erős – EP válogatás #54

Egy hét és itt a Karácsony! Mivel is tölthetnénk kellemesebben a szeret ünnepére való készülődés idejét, mint EP válogatásunk öt újabb remekével. Hoztunk nektek egy (nagy) visszatérő hazai underground thrash bandát, dühtől és egyéb szenvedélyektől fűtött power hardcore romantikát, okkult doom mágiát és sötét sámánisztikus pogány rituálét és természetesen az elkerülhetetlen boldog véget, hogy az emberiség egyszer biztosan kihal. Áldás legyen szívetekben!

Butchers

Sosem gondoltam volna, hogy valaha új felvételt fogok hallani a barcsi Butchers-től, akik a harminc évvel ezelőtti demós korszakban ontották magukból a kazettákat. Rám cáfoltak… ha nem is új dalokkal, de legalább új felvételekkel jelentkeztek. Egyelőre csak három egykori demós nóta újrajátszásáról van szó, de étvágygerjesztőnek most ez is megteszi. Új felvételen hallhatjuk az 1990-es kazetta nyitószámát (Kiégett szívek) és a két evvel későbbi szalag két dalát (Magány, illetve Füst, tűzvész, romok…). Az egykori négyesből Dernanecz Zsolt dobos és Betlehem József énekes/gitáros/basszusgitáros két és fél évtized után ott vették fel a fonalat, ahol annak idején megszakadt a történet. A hőskorban tehát demók sora készült és éppen esedékessé vált egy nagylemez, amikor befejezték a bandát. Az újrakezdés pedig nem is olyan egyszerű. Ennyi idő után nehéz ott folytatni, ahol abbamaradt a sztori, a régi nevet felhasználva új stílussal előállni pedig kockázatos, de még inkább felesleges lépés lenne. Ez a három dal ékes bizonyíték arra, hogy ezt is lehet jól csinálni. A felvétel az ország egyik legjobb stúdiójában készült, a modern metalos Subscribe gitáros Horváth Attila bábáskodása mellett, ennek ellenére (szerencsére) nem a mai „egyenhangzást” kapta. Odacsap, de nincs túleditálva, így a régi nóták zsigeri jellegét nem ölték ki, hanem kaptak egy ütős megszólalást. Zsolti a köztes időszakban is aktív volt a Detonic soraiban, Józsi viszont tudtommal nem muzsikált a Butchers után. A riffek az ujjaiban ennek ellenére nem rozsdásodtak be. Mindig öröm magyar nyelven előadott thrash metalt hallani, tavaly a Moby Dick, idén a Beyond, jövő év elején a Remorse teszi majd oda a magát. Az öreg rókák között pedig helye van a Butchers-nek is, ha jövőre teljes lemezen is hozzák azt, amit most. Remélem, hogy tartós lesz ez a lendületük, és a régi dalok felújítása mellett kedvet kapnak új nóták írásához is.

The End Of Everything

Az amerikai  (Las Vegas) power hardcore metalos The End Of Everything debütáló albumán nem igazán spórol a dühvel és egyéb szenvedélyes energiákkal. Things Are About To Change EP-jük közép pontjában olyan hétköznapi emberi érzelmek, értékek állnak, mint a szerelem, gyűlölet, csalódás, bizalom, megszakadt barátságokkal foglalkoznak. Mindezt olyan energiákkal teszik, amik simán beleférnének az Earth Crisis, Hatebreed, American Nightmare, vagy a Converge profiljába.

Wicca

A Wicca egy klasszikus okkult doom rock vonalú zenekar Argentína fővárosából. 333You Sow Your Crop” EP-júk három dalának piszkos hangzású szabbatista riffeit erősen befolyásolják a heavy blues, a hagyományos fuzz stoner és a pszichedélia, mi egyfajta ördögi esszenciát ad zenéjüknek. Na nem, mint ha valami újat hoznának, hiszen a műfaj rajongói már első hallásra mondanák a hasonlóságokat, hatásokat, ami rendjén is van, hisz ebben a réteg zenei közegben nehéz is újat csinálni… ennek ellenére mégis megvan az az varázsuk, misztikus eleganciájuk, ami magával ragadja hallgatóját. Lassú riffek, epikus dallamok, sejtelmes énekek, szövegeikben pedig ősi bölcseletek, spiritizmus és enyhe sátán imádat. Mondhatni alapsémák. De azok nagyon betalálnak.

Holdlajtorja

A Holdlajtorja egy számomra teljesen ismeretlen hazai black metal formáció, akikről akárhogy is kerestem semmi infót nem tudtam találni róluk. Három tételes Ab Oriente Ad Occidente demójukról elsőként az egykori, szintén hazai pogány black metalos Hetumoger ugrik be, csak épp itt némileg letisztultabb, és némileg szélesebb a zenei skála. A csapat tehát jóféle pogány black metalt játszik a hozzá illő folk hatású, sámánisztikus atmoszférával, valamint a rituális és az epic fekete fém (pl.: Bathory) ősi elemeivel. Mind a három dalnak meg van a sajátos egyénisége, tüze, ridegsége, dallamos harmóniája, sötét szépsége és eszmeisége. Remélem lesz folytatása és egyszer kiderül kik is ők.

Közben megtudtam, hogy a csapatot a hazai underground olyan ismert arcai alkotják, mint Inmar (Vorkuta), Kryptagonist (Leiru, Sír) és Vorgrov (Marblebog, Asattarn). A formáció jelenleg első lemezére készül, melynek ez a demó az előfutára.

Dead Neanderthals

Egyszer kihal az emberiség az biztos. Talán ennek az előjele ez a káosz és félelem, amit a 2020-as év is hozott. Ehhez a (trágya) évhez pedig kiváló aláfestő zenét hozott a holland származású primitív, kísérleti drone death/doom metalos Dead Neanderthals duó. Blood Rite anyaguk csak egy dalt tartalmaz, de abban 27 percen keresztül húzzák nekünk a halál torz dallamait, amiket erősen ipari hatású őskori drone, amibent, ultra lassú doom és egyéb extrém hangok manifesztuma ként hívtak életre, amik úgy szólnak, mint a végítélet fanfárjai. Az egész egy kaotikus, de mégis egységes lo-fi ősrobbanás, melyből új élet születik. Élvezzétek!