1981 – A „Tudományos Rockizmus” éve.
1981 – A születésem éve…
Ez utóbbiból egyenesen következik, hogy személyesen nem vehettem részt a szakmai/alkotói szempontból épp aranykorát élő, Nagyferó vezette Beatrice koncertjein.
De a nemrég megjelent, kifejezetten igényes, dupla CD-s, 24 oldalas booklettel ellátott koncert-antológiát fülelve simán el tudom képzelni, hogy milyen élményben lehetett része a ’ricse rajongóknak!
Hát nem akármilyenben, kérem alássan!
Ugyanis amit ez idő tájt Feró és társai műveltek, jóval túlmutatott egy átlagos koncert keretein! Bátran hívhatjuk performansznak e provokatív, bitang brigád fellépéseit.
Amik nem nélkülözték az interakciót zenekar és közönsége között, és egyfajta alternatív színháznak is felfoghatók.
De aki kíváncsi az akkori kor-és kórképre, olvassa el a szövegkönyvben lévő, Bese Jozefák László (Jozé) által írt ismertetőt!
Vagy épp a nemrég elhunyt, a hazai zenei újságírás úttörőjének számító Sebők János könyveit!
Senki kedvét nem akarom elvenni ettől a valóban hiánypótló kiadványtól, viszont meg kell említsem, hogy baromi nehéz hallgatnivaló!
Egyrészt igen terjedelmes: a két korong 150 pernyi zenét rejt.
Másrészt ugye, lévén amatőr felvételekről van szó, a hangzás se nevezhető tökéletesnek. Viszont teljesen élvezhető, amiben azt hiszem Rozgonyi Péter kezének, fülének is komoly szerepe van.
Azt senki se várja el tőlem, hogy a 81 számos dallistát begépeljem ide a jobb oldalra, viszont íme az album Fémtárlatos oldala.
Vannak kimondottan antizenének minősülő, kakofón őrületek, amik nem véletlenül kaptak olyan alcímeket, mint pl. „büntető jazz”.
Meg persze igazi alapvetések is.
És a hatalomnak, fejeseknek odamondogató átvezető szövegek, ironikus expozék, by Waszlavik „Gazember” László.
Azért hihetetlen, hogy csak most jövök rá mekkora egyszerű, de nagyszerű gitártémákat írt Bogdán Csabi a legtöbb dalba! Az Elkapott a gépszíj dallamát például tutira többen is felhasználták azóta!
Bár nem tudnám bármikor felrakni ezt a lemezt, összességében mégis úgy gondolom, hogy egy újabb minőségi, hiánypótló anyag, egy igazi korlenyomat került ki a GrundRecords műhelyéből!
Ricse/Nagyferó rajongóknak, illetve a magyar rockzene története iránt érdeklődő egyéneknek kötelező vétel!
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.