Rosetta
Wake/Lift

(Translation Loss • 2007)
Amarant
2007. október 24.
0
Pontszám
8

2007, új Rosetta. Kicsit meg is lepődtem, mert nem számítottam rá, hogy ilyen hamar előrukkolnak egy új anyaggal, mindenesetre örülök. 2005-ben a Galilean Satellites albummal nagyot dobbantottak a z atmoszférikus sludge aka post-hc terén. S most is a Wake/Lift.

Nos, előljáróban, a Wake/Liftel nem sikerült annyira elszállni. Valószínűleg Europa állásában van a gond, közelebb van a Naphoz, vagy csak szimplán mást vártam, hangzásban inkább agresszívebb, sludgeosabb, mint űri magasságokba emelő. De ez még mindig a jó „öreg” Rosetta, a maga ordibálós Michael Armine énekesével, a lassan-fokozatosan erősödő gitározásával, hangok egymásra rétegelésével, lebegést elősegítő hatásokkal.

Erőszakos és erőteljes, Red In Tooth and Claw robajához, akár a „Kössük be az öveinket” felirat is villoghatna, nyers és visszatér az Europával (Jupiter egyik holdja) foglalkozó szövegvilág. Sajnos az énekhang továbbra sem játékos, nem túl változatos és nem kísérletezik, mint Aaron Turner az ISIS élén, de a hangszerek játéka el is feledteti ezt a hiányosságot. Közel 13 perces szónikus ricsajt túlélve már jobban szól az album, a splites performanszhoz inkább hasonlít a Lift szerzemény. Ja, megemlíteném, hogy a dobok jobban az ének nem annyira élesen szól, mint a GS-on. A Splitet felhozva, ott épp hogy csak szélsüvítés szerűen lehetett hallani (inkább sejteni).

Liften belül szétosztva a part 2 inkább ambientes átvezető. Amugy ezt sem értem miért kellett három felé osztani, de mindegy, az első és harmadik nagyot üt, még post-rockos lágyság is akad, akárcsak a Wake-ben. A Tement Noise, negyed órás ambient darab, s önmagában kevésnek érzem. A záró Monument viszont mindent felvonultat, amiről csak álmodni lehet, visszacsatolt effektjeivel és tiszta gitáros betétjével már újra az űrben kalandozhatunk.

Kompromisszum mentes Rosetta lemez, nem kísérleteztek, mint a Pelican (de legalább nem is sült el szarul), ami a banda egyedi hangzásától elvárható, az megvan a Wake/Lift-en. Ami lerontotta a pontszámát, a monoton ordítozás, a zajos nyitó szám és a szerintem töltelék Terment Noise, a maradék számot pedig még unokáink is hallgatni fogják.

Hexvessel Hexvessel
április 24.