The Ocean – Folytatódik a földtörténeti utazás

Phanerozoic II: Mesozoic | Cenozoic címmel szeptember 25-én jelenik meg a post / sludge / progresszív metalos The Ocean új albuma, ami a két éve megjelent Phanerozoic I: Palaeozoic lemezük folytatása lesz.

A földtörténeti konceptanyag első fele a fanerozoikum (a jelenlegi eon a földtörténeti időszalagon, az egyetlen, melyben gazdag élővilág létezett. 545 millió évet foglal magában) a paleozoikummal foglalkozott, a szeptemberben érkező folytatás pedig az azt követő két földtörténeti idővel, a mezozoikummal és a kainozoikum. A fanerozoikum korszaka magában foglalja számos állati törzs felemelkedését, ezeknek a törzseknek változatosabb formákba történő evolúcióját; a szárazföldi növények felemelkedését; az összetett növények fejlődését, a halak evolúcióját, és a modern állatvilág kifejlődését. A korszak folyamán kontinensek ütköztek, kialakítva az egyedüli szárazföldet, majd ez szétszakadt a jelenlegi kontinensekre.

Nagyjából a földi élet 90 százaléka kihalt a perm (vagy permi) földtörténeti időszak végén, 250 millió évvel ezelőtt. A perm időszak a paleozoikum földtörténeti idő hat időszaka közül az utolsó volt, a karbon időszakot követte. A perm–triász kihalási esemény, az ún. Great Dying (Nagy Kihalás), a földtörténet legsúlyosabb kihalása volt, legvalószínűbb kiváltó oka pedig a megnövekedett vulkáni aktivitás volt, ami öt fokkal megemelte a hőmérsékletet a bolygón.

A perm végére az óceánok egyre anoxikusabbá váltak, ami a tengeri elővilág nagy részét közvetlenül is elpusztíthatta, ráadásul a tengerek aljzatáról nagy mennyiségű mérgező kén-hidrogént szabadíthatott fel, ami tovább emelhette a hőmérsékletet. Ez még jóval az emberiség megjelenése előtt történt, azonban a globális felmelegedés hatásai nem hagyhatók figyelmen kívül. Okkal feltételezhető, hogy a jelenlegi, ember-okozta felmelegedés hasonlóan pusztító hatással lesz, és akár pár száz éven belül bekövetkezhet. A fanerozoikum eon öt tömeges kihalási esete arra mutat rá, hogy a Föld, emberi ráhatás nélkül is képes bármikor letörölni az emberiséget a bolygóról.” – mondja Robin Staps gitáros, a zenekar fő dalszerzője.

Lemezük második előzeteseként Örményország legmagasabb hegycsúcsán, az Aragacon forgatott Oligocene videójuk nézhető meg.

The Ocean  – Phanerozoic II: Mesozoic | Cenozoic
(Metal Blade)

1. Triassic
2. Jurassic | Cretaceous
3. Palaeocene
4. Eocene
5. Oligocene
6. Miocene | Pliocene
7. Pleistocene
8. Holocene
9. Triassic (Instrumental)
10. Jurassic | Cretaceous (Instrumental)
11. Palaeocene (Instrumental)
12. Eocene (Instrumental)
13. Oligocene (Instrumental)
14. Miocene | Pliocene (Instrumental)
15. Pleistocene (Instrumental)
16. Holocene (Instrumental)

Hexvessel Hexvessel
április 24.