KICSI A BORS, DE ERŐS – EP VÁLOGATÁS #239

E heti EP sorozatunkban eltekintve az epikus indítástól egy meglehetősen masszív és sötét felhozatal kerül terítékre. Egy igazi zenei kalandban lesz részetek, amiben az ősi csaták és fantasy világát a hétköznapok durva valóságával keveredik. Azt hiszem kellő képen búcsúztatjuk a hivatalos nyár utolsó tikkasztó sábbátját.

Siege Perilous

Egy epikus zenei kalandra hív minket a denveri székhelyű power metal banda, a Siege Perilous. Napokban kiadott Creation’s Call EP-jük (ami sorban a második) öt dalában a mítoszok, ősi csaták és fantasy világát ötvözik a ’80-as, ’90-es évek heavy / power metáljának lángjaival. Dallamokban gazdag gitártémáik, zárnyaló szólóik, valamint mennydörgő dobjaikra szinte megelevenednek a rég elfeledett próféciák, amik kicsit kiszakítanak minket modern világunkból, aminek köszönhetően mitikus történetük, illetve képzeletünk ködös birodalmába bolyonghatunk. Az egész kislemez egy tüzes vágta, ami minden Alestorm, a Manowar és Iron Maiden rajongónak kötelező darab.

Abysmal Oceans

Hogy hűek maradjunk az előző epikus vonalhoz, folytassuk a sort a Maldív-szigeteki melo-black metal horda, az Abysmal Oceans debütáló EP-jével, ami még június elején jött ki Ravenous Abyss címmel. Az alkotás négy tételt tartalmaz, melyeket a trópusi szigetek mélyén megbúvó számunkra nem annyira ismert folklórmesék szőnek át. A történetükben szereplő Abysma birodalma az óceán alatt terül el, ahol is egy ősi és rosszindulatú erő segítségével uralkodik. Lehetne mondani, hogy történetük klisészerű, de a banda földrajzi elhelyezkedését figyelembe véve inkább izgalmas, varázslatos, még annak ellenére is, hogy zeneéjük viszont a klasszikusnak mondható melodikus black metal vonalán fekszik. Dalaik nyers agressziója mellett nagy teret kapott a spiritualitás, amit epikus dallamaikkal hangsúlyoznak ki.

Dark Deeds

Első anyagát adta ki a Milwaukee-beli deathcore csapat, a Dark Deeds. Death Keeps című EP-jük hét sötét, agresszív számot kínál, melyek a műfaj jellegzetes modern hatásaival, látásmódjával készültek el. Dalaikban, illetve témáikban az extrém metal több fúziója olvad egybe, a klasszikus death metaltól a modern groove metalon át egészen a nu-metal depressziós, önmarcangolós hatásaiig. Mindezekhez mélyebbre hangolt gitárjaik súlyos hangzása adja meg a kellő élt, amivel szinte egészen a csontunkig vágnak.

Lord of Plague

A Lord of Plague egy ukrán OSDM duó, akik annak ellenére, hogy 2016 óta aktívnak mondják magukat, mégis csak most adták ki debütáló EP-jüket. A zenekar két jóbarát Vlad A gitáros/énekes és Andrii Zagovora dobos alkotja, akik death metal iránti szenvedélyüket öntötték formába három dalos Passage To None EP-jükön. A srácoknak a death metalon belül inkább az amerikai vonal jön be, így nem is csoda, hogy néhol, olyan bandákat hallani ki gyilkosan daráló témáikból, mint a Morbid Angel, a Monstrosity, vagy épp a Deicide koraik, kifinomult vadsága. Bemutatkozásnak igen jó kis anyag, ami egyben készülő teljes első lemezük előfutáraként is debütált.

Torture The Lamb

A Torture The Lamb egy új hazai death/grind banda, amit Pusztai Patrik hívott életre az Evil Conqueror és az Earth Plague mellett. A projektben zenésztársa Jedloczki Dániel basszusgitáros, akivel közösen készítették el Malevolent Resonance című debütáló mini-lemezüket. Az EP-re öt „mikrodal” került, melyek leg inkább az OSDM-ben gyökereznek, méni koszos noise, hardcore-punk behatással. Az egész anyag nincs 10 perc, de a meglehetősen intenzív, gyors, torz – mélyre hangolt sikálós gitár, valamint a harcias blast-beatek témáikban sokrétű hallgatni valót kínálnak.

Scorching Europe 2024 Scorching Europe 2024
September 10.
Tones of Decay III. Tones of Decay III.
September 13.
Insane Folkride Minifest Insane Folkride Minifest
September 14.
Nytt Land Nytt Land
September 18.