Pokolgép
Éjszakai bevetés

(Hungaroton • 1989)
Armand
2020. november 3.
0
Pontszám
9

31 éve jelent meg a hazai heavy metal egyik alapkövének is mondott Pokolgép zenekar harmadik nagylemeze, az Éjszakai bevetés. A zenekar ezzel a lemezzel érte el pályája csúcsát. A klasszikus felállással: Kalapács József énekes, Pazdera György basszusgitáros, Kukovecz Gábor és Nagyfi László gitárosok, valamint Tarcza László dobos által készített lemezzel a csapat ismételten bebiztosította helyét a hazai, illetve a kelet-európai metál zene színterén. A lemezen található számok közül a Háború gyermeke, az Éjszakai bevetés, az Itt és most, valamint a Gép-induló a mai napig a zenekar legnagyobb slágerei közé tartoznak.

A lemez nem csak zeneileg, szövegileg, de hangzása tekintetében is jobban szólt, mint a korábbi Totális Metal és a Pokoli Színjáték albumaik. Igaz ez már a stúdiók és az egyre jobb felszereltségének javára is mondható. Mindenesetre ez a lemez az 1980-as végén nemzetközi mércével nézve is megállta a helyét. A kor neves hazai grafikusa és egyben ipari zenésze Soós György (Art Deco) által tervezett, és készített borító mindent magába foglal, ami a kor akkori heavy metal albumborítóin megjelenítettek.

A szélsebes germán metal riffekkel nyitó Gép-induló egy igazi speed metalos őrlőgép, ami ontja magából a vastag szedett tempókat, refrénje pedig mára már egy örökérvényű metal „igazsággá” nőtte ki magát:

A ruhám bőr és nem ballon
Az arcszeszem is csak Pitralon
De jegyezd meg jól míg a Föld kerek
Mindig lesznek Rockerek!

Igaz mára már kevesen emlékeznek a Pitralonra, de az én emlékezetemben még mindig ott van a sokak által a szocializmus illatának is nevezett legendás arcszesz. Azt ezt követő Lázadó egy középtempósan galoppozó power metalos himnusz, aminek Kalapács Józsi lebegős dallamai adnak szárnyakat. Természetesen sokat dob a dal hangulatán a benne finom elrejtett akusztikus-jellegű pengetések és a vége felé felbukkanó érces gitárszóló. A pokol angyalai megint csak a német speed metal hullámát hozza, aminek lendületes erejét gitárosuk Nagyfi Laci bömbölésével bikázzák meg, vagy mondhatnám azt is, teszik még pokolibbá. A lemez abszolút slágere A háború gyermeke, ami egy újabb nívós metal nóta a csapattól. A dal akusztikus bevetője után feszes tempókban menetelnek a zakatolós nehéz riffek és az együtt éneklős refrének. Ez egy igazi háborúellenes nóta, amihez hasonlót sok banda írt abban az időben.

A Most már elég egy feszesebb középtempósabb eposz, amolyan (már megint csak magamat ismétlem) germán metalos feelinggel. De ez mondható el a lemez címadó daláról is, aminek fogósabb részeit monológ szöveg mondással, történetmeséléssel teszik gazdagabbá. A finomra fogott tempókkal, dallamokkal átitatott Tépett madár egy lírikus power téma, amibe bele rejtettek némi klasszikus metal hatást, ám ez igazán az ezt követő Itt és most balladájában domborodnak ki. A könnyűszerkezetű finom szövésű akusztikus témák alá szinte simogatóan csúsznak alá a klasszikus metal himnikus dallamai és nehezebb riffei, amiknek köszönhetően az egyik legjobb hazai metal himnuszt írták meg. A gyönyörtől magunkhoz térve a Kár minden szó rideg zakatolása kalapál a fejünkbe, majd a levezetőként szolgáló Szóló rövidke zenei-bohózatát kapjuk.

Ez a lemez akkor is, és most is megállja, megállta a helyét. A mai napig felveszi a versenyt jó néhány nemzetközi banda albumával. Most nem akarok neveket mondani… nem is kell. Lényeg az, hogy aktualitását tekintve a lemez 2012-ben bonusz koncert dalokkal kiegészülten újra ki jött CD-n, majd ez évben a német High Roller Records kiadásában bakeliten.

Tones of Decay III. Tones of Decay III.
September 13.
Insane Folkride Minifest Insane Folkride Minifest
September 14.
Nytt Land Nytt Land
September 18.
Armada Tour 2024 Armada Tour 2024
September 20.