Roy Thomas: Conan kegyetlen kardja 3. rész (képregény ajánló)

 A képregények kapcsán sajnos sok embernél az az általános nézet, hogy alsó tagozatosoknak készülnek, felnőttként pedig kínos kedvelni, olvasni őket. Nos, erre a kívülállók által képviselt álláspontra a legjobb cáfolatom ez a kötet. A Fumax kiadó friss megjelenése ugyanis távolról sem az a 40-50 oldalas, történettöredék, amibe bármelyik újságos standon belefuthatunk és melyet bő félóra alatt oda-vissza ki is olvashatunk. A Conan kegyetlen kardja egy lapra pontosan négyszáz oldalas keményfedeles könyv, melyről első ránézésre, fellapozás nélkül azt is hihetnénk, hogy egy regénnyel állunk szemben. A sorozat a harmadik részéhez érkezett. A cérnafűzött könyvben a legmetalabb képregényhős – aki eredendően nem is ebben a formában, hanem a fantasy irodalom alkotásaként mutatkozott be az olvasóközönségnek – sztorijaiból olvashatunk tizenegy teljes történetet.

Ahogy írtam, a legmetalabb képregényfigura. Conan nélkül ugyanis hogyan néznének ki a hőskor Manowar borítói?! Sőt, az Into Glory Ride korszakban maga a zenekar is kardot ragadott és a történelem előtti idők magányos hősének jelmezébe bújt. A felszín alatt olyan, talán kevésbé ismert nevek is nagy kanállal merítettek Robert E. Howard hősének történeteiből, mint a Cirith Ungol, az Eternal Champion, az osztrák Tulsadoom, vagy a brazil Grey Wolf. Conant a magyar átlagember a 1980-as évek elején készült mozifilmek révén feltehetően Arnold Schwarzeneggerrel azonosítja. A karakter története azonban jópár évtizeddel korábbra nyúlik vissza. A tragikus sorsú Howard ugyanis a múlt század harmincas éveinek elején alkotta meg a magányos barbár figuráját, a fantasy univerzumot azonban személyes tragédiája miatt nem tudta kiteljesíteni. A Howard által megálmodott kereteket már csak az utódok tudták tartalommal kitölteni. Jelen kötet történetei tehát már a szellemi örökösök kezeinek munkái, akik négy évtizeddel később, még az egykori mozi sikert megelőzően készítették el ezt a képregény sorozatot, mely végre magyarul is olvasható. A gyűjtemény harmadik kötete az első két rész koncepciójához hasonlóan lett felépítve. A borító hátoldalán kapunk egy rövid kitekintést, a könyv maga pedig semmilyen felesleges mellékinformációt nem tartalmaz, csak töményen a lényeget, vagyis magát a tizenegy teljes történetet. A belső borítókon helyet kapott térképek segítenek az eligazodásban azoknak, akik először csöppentek bele ebbe az ősi fantasy világba, de a Conan Saga avatott ismerőinek is újdonságokkal szolgálhatnak. Mit is rejt a sorozat harmadik kötete?! Tizenegy teljes történetet ismerhetünk meg, melyek ezidáig magyar nyelven nem voltak olvashatók. A történetek pedig nem össze-vissza lettek kiollózva a saga különböző korszakaiból, hanem egymásutánban kapjuk meg az amerikai The Savage Sword of Conan sorozat 1976 szeptembere és 1977 novembere között megjelent füzeteit, azaz a tizennegyedik számtól kezdődően a huszonnegyedik résszel bezárólag az összes sztorit, illusztrációként az eredeti borítóképekkel. Minden fejezet Roy Thomas tollából származik, a rajzolók pedig az első fejezet kivételével John Buscema és Alfredo Alcala voltak. A stabil alkotói háttér pedig garancia az egységes tartalomra és formára.

A gyűjtemény így, az ünnepek felé közeledve remek ajándék lehet a fa alá, vagy ha nem bírunk addig várni, akár a puttonyba is. A könyvet felütve, és a fentebb emlegetett zenekarok korongjait elindítva egy – nem is olyan – rövid időre kiszakadhatunk a manapság valóban nyomasztó és fenyegető hétköznapokból. Egy fantasy alapú képregény célja pedig mi más lehetne?! Reménykedjünk, hogy a Fumax kiadó folytatja a gyűjteményt és vele az időutazást ebbe a sosem volt világba!

Az ajánlót írta: Andris

Dreki Ferdhast Tour 2024 Dreki Ferdhast Tour 2024
September 09.
Scorching Europe 2024 Scorching Europe 2024
September 10.
Tones of Decay III. Tones of Decay III.
September 13.
Insane Folkride Minifest Insane Folkride Minifest
September 14.
Nytt Land Nytt Land
September 18.