This Ending – interjú

Ha jól tudom a This Ending alapítási éve kissé csalóka, mert már jóval korábban együtt játszott a banda. Mi áll ennek hátterében?

– 2004-ben alakult a banda, de ez 2005-ben vált csak hivatalossá, mikor is felismertük a This Ending-ben rejlő potenciált, és akkoriban még The Plague-nak hívtuk a bandát, mindaddig, míg leszerződtünk a Metal Blade-hez. Tehát a This Ending új banda régi gyökerekkel. Én és Fredrik 1991-ben kezdtünk közösen játszani, és az A Canorous Quintet nevű 1994-ben alakult bandánkban, ahol a felállásban történt némi változás után hamarosan megtaláltuk a megfelelőt. Több mint négy évig játszottunk, kiadtunk egy demót, egy MCD-t, és kettő nagylemezt. Hat és fél év telt el, miután ugyanazok a srácok az újjáalakulás mellett döntöttek, This Ending névvel. Mindezek után nekiálltunk dalokat írni, és a dolgok jobban alakultak, mint vártuk. Szerintünk minden simábban és jobban ment, mint az A Canorous Quintet idejében. Azt már az elején eldöntöttük, hogy nem tartjuk meg a nevet, mivel úgy éreztük, nem passzol tökéletesen a ma játszott szövegekhez és zenéhez.

Mivolt a fő célotok egy Death Metal banda alakításával? Mik adták meg ehhez a szükséges inspirációkat?

– Nekem a fő célom olyan zenét alkotni, ami felkavarja az érzelmeket valamilyen szinten. Számomra a death metal arról szól, hogy kizökkenjek a megszokott kerékvágásból és ez egybefonódik az agressziójával. A fő ok számomra, amiért ilyen zenekarban énekelek, mert marha jó érzés így használni a hangodat és kiereszteni minden agressziót totális erővel. Na és persze szeretem úgy általában is a metált, de az extrémebb dolgok mindig külön helyet foglaltak el az elmémben. Az igazán jó agresszív zene tényleg odabasz és jó értelemben arcodba vág, amire más zenei stílus nem képes.

Az A Canorous Quintet volt a This Ending elődje. Miért lett vége annak a projektnek? Nevezhetjük azt a zenekart kizárólag koncertbandának? Milyen egyedülálló érzést nyújt nektek egy koncert? A This Ending is efféle koncertbanda lesz?

– Az ACQ-t azért oszlattuk fel, mert többre akartuk vinni egy sima koncertbandánál, az volt a célunk, hogy lemezeket adjunk ki és a turnékon reklámozzuk. A kiadónk nem osztotta ezen véleményünket, amikor egy jó turné ajánlattal álltunk eléjük, mivel már csomó ideje zenéltünk és izgatottan ki akartunk törni, akkor jött a nagy csalódás. Nem volt értelme több munkát fektetni olyas valamibe, ami nem kap megfelelő reklámozást, és voltak nézetbeli különbségek a banda további hangzásának kérdésében is. Nem mondhatom, hogy bármilyen szokatlan érzésem lenne, amikor élőben játszok. Többnyire jó érzések és agresszió, élvezem a zenét, amit írtunk, és szórakoztatom a közönséget. This Ending nem csak koncertezésre hivatott, reményeink szerint már idén turnézni fogunk, és kis szerencsével néhány fesztiválon is fellépünk a nyáron. De még semmi nincs megerősítve.

A dobosotok, Fredrik Anderson a This Ending mellett az Amon Amarth teljes körű tagja is egyben. Két ilyen kaliberű projekt összeegyeztethető számára?

– Addig, amíg az időbeosztása a két bandában nem ütközik, addig nincs semmi probléma. Ha problémák adódnának, természetesen megpróbálnánk megtalálni a lehető legjobb megoldást. Remélhetőleg képes lesz mindkét bandát profin csinálni egyidőben.

Hogyan kerültetek kapcsolatba a magasan jegyzett kiadóval, a Metal Blade-del?

– A Metal Blade-es együttműködésről mindezidáig csak jót tudok mondani. Úgy tűnik a metal rajongók szerte a világon rátaláltak a This Ending-re és az Inside the Machine-re, és hallgatják is.

Az Inside the Machine az eddigi egyetlen kiadványotok. A mai death metal színteret figyelembe véve egy kimondottan erős anyag lett. Úgy tudom a svéd Offbeat Studio-ban került felvételre. Milyenek voltak a rögzítési feltételek? Mi volt a célotok egyből egy nagylemez kiadásával?

– Igen, az Inside the Machine mindenképpen az első lemezünk This Ending-ként, és nagyon büszkék vagyunk rá. Az Offbeat Studioban Linus résztulajdonos, aki a fő dalszerzőnk és gitárosunk. A feltételek nagyon jók voltak, de majdnem kétszer annyi időt töltöttünk studióban, mint amennyit terveztünk, hogy minden egyes apró részletet a helyére rakjunk. Ezek azok az apróságok, amik még érdekesebbé teszik az albumot a sokadik hallgatásra is, és ezeket lehet el is mulasztanád első alkalommal. Olyan albumot próbáltunk készíteni, ami az 5-6. hallgatáskor is tartogat még felfedezendő dolgokat, ez volt az ambíciónk. Egy nagyon erős death metal albumot akartunk összehozni, de ugyanakkor érdekeset is, ha rááldozod a megfelelő figyelmet. És persze ugyanakkor turnézni is akarunk, hogy a metal fanok az egész világon megszerethessék a lemezt.

Érezhetően nagy hangsúlyt fektettek a számok kidolgozottságára. Hogy áll össze egy új This Ending szerzemény és ki felelős értük? Ki írja a szövegeket és milyen témákat érintenek általában?

– Minden dal, amit írunk és hivatalos kiadvány számára rögzítünk, a következő lépcsőkön megy keresztül: dalírás, próbák és végül feljátszás és keverés a studióban. Mint említettük, Linus a producerünk, mindenkinek az ötleteit összekapcsolja, aztán mindannyian átbeszéljük, milyen lett az eredmény, és hogy tudnánk még javítani a dalokon. Ha mindenki megvan elégedve, a végeredményt felvesszük a studióban, amint eljött az ideje. Mindenki részt vesz a dalszerzésben, rajtam kívül mindenki gyártja a riffeket, Leo és én írjuk a szövegek legjavát, és amint említettem, Linus gyúrja össze a dolgokat, aztán bemutatjuk mindenki számára és elmondja mit kéne változtatni, hogy javítsunk rajta. Szövegileg az emberi elme és létezés sötétebb oldalainak témáját járjuk körül.

Mi a tervetek a közeljövőben? Terveztek esetleg magyarországi koncertet?

– Természetesen turnézásban reménykedünk, de önálló fellépéseket is vállalunk, és Magyarországon játszani is nagyszerű lenne. Pillanatnyilag semmi nincs lefixálva, de bízunk benne, hogy mihamarabb gördülni fognak tovább a dolgok. Már nekiláttunk az új daloknak, és nagyon jónak tűnnek. Lesz néhány ajándéktárgyunk (poló meg ilyesmi) is hamarosan.

Hexvessel Hexvessel
április 24.
Akela, Innistrad Akela, Innistrad
április 25.