Kopjafa
Eszmélés (demo)

(2006)
Infam
2007. március 19.
0
Pontszám
8.5

A Kopjafa nemrégiben öltött alakot a hazai underground sűrű ködében. Semmilyen információm nincs a zenekar felől, a lemezgráfiai ismeretem is elég homályos ezesetben. Elméletileg van egy tavalyelőtti Kopjafa promom, de nem akarok félrevezetni senkit, mert nem adnám a karom azon anyag hitelességéért. Alább pedig a 2006-os Eszmélés demot fogom ismertetni.

A Kopjafa elég egyedi stílust képvisel, hiszen afféle pogány folk metált játszik, amit fel-feltűnő black metal elemekkel ötvöznek. A Napköszöntővel indul a demo, e szám esetében az instrumentális folk oldalát mutatja a zenekar. A háromperces dal végig ugyanazt a szép akusztikus dallamot ismételgeti, amit a háttérből hangulatosan egy ősi aerofon kísér, a doromb. A Hangot Hallokkal folytatódik a pogány áldozati szertartás, elég impozáns szerzemény büszke vokállal előadva. A különböző állathangok, természeti zörejek és egyéb effektek használata jó ötlet volt, tény és való, hogy a dallamos gitárjáték enélkül egysíkúan hangozna. A szám kapcsán a Turulvér ötlött agyamba, amely zenekar hasonló zeneiségben utazik, de véletlenül sem mondanám utánzatnak a Kopjafát, hiszen meglehetősen eredeti ötletekkel rukkolnak elő ezen a demon. A Valahol Valakik Várnak hármas alliteráció a harmadik számot jelenti. Népi hangszer vezeti be az ötperces szerzetet, hogy aztán sebes pogány black metal témák sorjázzanak. Ami szembetűnő, hogy a basszusgitárt elég mostohán kezeli az illetékes, habár ettől függetlenül ez a szám is tetszett. Remekül harmonizáló koncepciót nyújt az újra megjelenő népi hangszerek és fémes hangzású gitárok instrumentális egyvelege. Az ének is nyersebbre vált a Valahol Valakik Várnak esetében. A zárótétel a Kopjafa című instrumentális darab, gyönyörű ikerharmóniákat hallhatunk ebben a három percben, amelyet két akusztikus gitárral oldottak meg. Néhol eléggé kihallani a csúsztatásokat a fogólapon, de annyi baj legyen. A demot teljes egészében a kifogástalan hangzás jellemzi.

A lemez limitáltan, kazetta formájában jelent meg a lengyel Hammerbolt égisze alatt, jelzem nem a véletlen műve lehet, hogy már a Kopjafa demoját is kiadásra méltónak találta a külföldi kiadó. Éljen a pogány szellem!