Nagaarum
Űrerdő

(Szerzői kiadás • 2011)
oldboy
2011. augusztus 1.
0
Pontszám
8

A GuilThee neve valószínűleg a legtöbb rendszeres ’forgácsra látogató számára mond valamit, lévén az eddig megjelent kiadványaikról vannak ismertetők az oldalon, sőt a második nagylemezük úgy 2 hónapja a Hangpróbán is megmérettetett.
Ezek után ha azt mondom, hogy a Nagaarum a GuilThee dalszerző/bőgősének, Tóth Gábornak a szólóprojectje, akkor a legtöbben úgy gondolom valamiféle metal muzsikára számítanának.

Na ők nagyot tévednének!
Ugyanis kb. az a helyzet a Nagaarum esetében, mint a Watch My Dying gitáros/dalszerző Bori Sanyi Innersightjánál.
Vagyis az anyazenekar stílusától merőben különböző zenét rejt az Űrerdő.
Mondjuk a cím viszont nagyon árulkodó!
Ugyanis Gábor eme debüt albumán az utóbbi hét évben összegyűlt ötleteit tárja a hallgatók elé, a stílus pedig leginkább valami space-es, ambientes, kísérleti elektronikus zeneként írható le.
Bár azért akadnak olyan nóták, ahol kapunk némi torzított gitárt (Póküreg, Gamma), sőt a záró, 10 perces 1068 bar egy riffelős/metalos dal, mégis alapvetően az elektronikáé a főszerep.

Tehát közelebb áll az Űrerdő zenei anyaga az olyan előadók dolgaihoz, mint pl. Vangelis, Jean-Michel Jarre, Mike Oldfield, vagy a Pink Floyd egyes dalai, mint bármelyik metal hordáéhoz.
De akár megemlíthetném a kanadai őrült zseni, HevyDevy barátunkat is, aki a metal lemezei mellett csak elkövetett olyan agymenéseket is, mint a Devlab, vagy a The Hummer

Az Űrerdő nem dalokból áll, hanem inkább témák, hangulatok folyama.
Szinte végig instrumentális, bár az Űrbögrében mintha valami sci-fi novellából, regényből felolvasott részlet hangzana el, a záró tételben pedig Gábor effektezett hörgése hallható.
Egyébként én folyamatosan olyan könyvekre és filmekre asszociálok a lemez hallgatása közben, mint pl. Asimov (Alapítvány, Birodalom, Robot történetek), Lem (a Solaris nagyon adja magát), de Tarkovszkij filmjeihez is nagyon illene ez a hangulati töltet, sőt a 2009-es, szerintem zseniális Hold című sci-fibe is simán el tudnék képzelni egy-két részletet!

De hogy Ti hová tudnátok elképzelni az Űrerdőt?
Pl. a szobátokba!
Ugyanis Gábor honlapjáról ingyenesen letölthető a lemez!
A végére még egy jó tanács: ez tipikusan az a fajta zene, ami sötétben, fejhallgatóval fülelve tárja fel igazán értékeit!
Szóval: just relax!


 
Palaye Royale Palaye Royale
május 29.
Sting Sting
május 30.