Sing Sing
Életfogytig Rock 'n Roll

(Proton kiadó • 1990)
Armand
2021. május 25.
5
Pontszám
7

Sing Sing a ’90-es évek egyik legsikeresebb hazai dallamos hard rock zenekara volt. Dalaik a fiatalok életével, aktuális kisseb-nagyobb gondjaival, mint például a szerelem, bulik, katonaság témájával foglalkoztak. Dallam és legfőbbként gitárcentrikus zenéjükre tagadhatatlanul nagy hatással voltak a Skid Row, Bon Jovi, White Lion és a Dokken amerikai ízű hard rock zenéi. A zenekar 1988-89 környékén alakult meg Százhalombattán, a szintén a dallamos rock vonalán mozgó Magazin, valamint a heavy metalos Triton zenekarok romjain. Első felállásuk: Csarnoki Antal és Abaházi Zoltán gitárosok, Hangyássy László basszusgitáros, Abaházi Csaba énekes és Tobola Csaba (későbbiekben Ossian) dobos. 1989-ben részt vettek a tokaji Rock Gyermekei táborban, ahol közönség díjasok lettek. Ezután Tobola Csaba a Kanguru zenekarba a távozott, a Kanguru-ból Boros Péter pedig a Sing Sing-be jött át… gyakorlatilag egyszerűen helyet cseréltek a dobok mögött. Első lemezüket 1990-ben jelentették meg Életfogytig Rock ‘n Roll címmel, amit a mai napig a hazai dallam rock műfaj egyik alap lemezeként tartanak számon.

A Sing Sing 1990-ben

11 dalos lemezükre saját számaik mellé két egykori Magazin nóta (Nehéz lehet hősnek lenni és a Sírni csak a győztesnek szabad) is felkerült. Első lemezükön jól érezhetőek a Bon Jovi dallamcentrikus rock és a Skid Row nyersebb, keményebb hatásai. A lemeznyitó abszolút slágernótájuk a Tölts el velem egy éjszakát lendületes dallamaiban is ezek dominálnak, csak úgy mit az ezután érkező kissé punkos – glam rock jellegű Hideg éjszakák és az egy nihilista szerelmi vallomást adó Lángolj fel újra dalukban is.

A laza, de kellően húzós slágereséggel megírt Nehéz lehet hősnek lenni és az akusztikus hangvételű Összetört szívvel egy szakítós, a rég elmúlt szerelem után sóvárgó dalpáros, amin a mai fiatalabb generáció is könnyesre sírja párnáját. Ezzel szemben lemezük címadó dala, az Életfogytig rock ‘n roll egy igazi lázadó, a banda életérzését jól tükröző buli nóta. Ezt valamennyire ellensúlyoz az újfent kusza szerelmi szálakat boncolgató, némi metalosabb vágtákkal és bő csordavokálokkal átitatott Sírni csak a győztesnek szabad daluk.

Az album hátra lévő dalai a kissé nyers rock vonalú Várj még, a punk rock koszos düh riffeivel megfutatott Nagy játszma, valamint a rock zenész őszinte vallomását bemutató Ez vagyok én, a műfaj alapnak is mondható  témáit hozzák, csak úgy mint a kissé felbikázott Jailhouse Rock, amitől még maga Elvis Persley is lement hídba.

Lemezük beindította a zenekar sikermotorját…  jöttek a koncertek, új lemezek; a Törvények Nélkül (1991), 1993-as Bűn az élet albumuk aranylemez lett és közben pörögtek a felejthetetlen Sing Sing táborok Tokajban. De ahogyan lenni szokott, egyszer minden jó véget ér. Ez igazából az 1998-ban megjelent Sztrájk lemezük után következett be. Az éles stílusváltást bemutató lemez nem igazán érte el a remélt sikereket. Abaházi Zoltán gitáros távozott a zenekarból, a többiek pedig úgy döntöttek, hogy négyen folytatják. Később úgyan csatlakozott hozzájuk Jung Norbert, de 1999-ben megrendezett tizedik szülinapi koncertjük után a zenekar bejelentette a feloszlást. Hosszú évek után azonban a Csarnoki Hangyássy páros úgy döntött, hogy egy új énekessel, az Irigy Hónaljmirigy-ből ismert Sipos Tamással újjáéleszti a zenekart. Visszatérő koncertjüket 2013-ban adták az egykori Zöld Pardonban.

Sing Sing – Életfogytig Rock ‘n Roll (1990) (5 komment)

  • ensomhet ensomhet szerint:

    Ez nekem is megvolt kazettán, elég sokat hallgattam akkoriban. Emlékszem, volt, hogy kimentem a garázsba, és nagypapám autójában nyomattam, mert ott jobban szólt 🙂

  • boymester boymester szerint:

    Glam rock és hair metal…a fémzene paródiái voltak a maguk korában is (ugyanebben az évben jelent meg: Entombed – Left Hand Path, Slayer – Seasons In The Abyss, Pantera – Cowboys From Hell lemeze, de van itt még Painkiller és Rust In Peace is, ha heavy metal…), De legalább itthon is képviseltette magát a műfaj és ezt legalább be lehetett szerezni. Pár embert biztosan elindítottak az úton….

    • Armand Armand szerint:

      Ebből a szemszögből is lehet nézni… A Slayes album nálam alap… a Pantera nélam „mosolyt(r)árgya” még ha valamennyire újat is csináltak, az Entombed-et meg a tisztelet miatt hagyjuk is. Ha inkább választani kellene, akkor inkább az ugyanabban az évben megjelent Obituary – Cause of Death, Kreator – Coma of Souls, Bruce Dickinson – Tattooed Millionaire, Testament – Souls of Black, vagy a Black Sabbath Tony Martinos TYR albuma.

    • boymester boymester szerint:

      🙂 Igen, Obituary és Kreator is eszembe jutott, de mindent nem is lehetne felsorolni. Azt hiszem Bathory és Death lemez is jött ki abban az évben…Panterát a Down (Nola hatalmas feel-good lemez szerintem) után ismertem meg:) Cowboy és Vulgar lemezeket szeretem, többit nem igazán.

  • Winci Winci szerint:

    Pontosan emlékszem, milyen volt megvenni a lemezt és hírét adni egy matávos telefonon, sorbanállás után a kollégium alagsorában. Jó volt olvasni.

Bring Me the Horizon Bring Me the Horizon
június 16.
Hatebreed, Crowbar Hatebreed, Crowbar
június 17.
Agnostic Front Agnostic Front
június 18.
Wayfarer, Dreadnought Wayfarer, Dreadnought
június 19.