Szerző: Győr Sándor

Fémforgács podcast s04e15 – Solidity

Fémforgács podcast

Némi kihagyás és a technikai problémák megoldása után itt a legutóbbi Fémforgács adás podcastjét újra meghallgathatjátok. A Solidity háromnegyede a második albumos dalaik mellett elhozta a kedvenceit is. A srácok új dalokon dolgoznak, így egyelőre koncerten nem tudjátok elcsípni őket, de kövessétek az új Facebook oldalukat, ahol minden fontos információt megtaláltok.

Tovább »

Nest of Plagues – Magány és végtelen égbolt, festékbombák és trash horror

Megérkezett a Blackened Sky, azaz a Nest of Plagues 2. kislemeze a szeptemberben megjelenő Hellsolation albumról.

A Blackened Sky egy ember történetét meséli el, aki minden erejét összeszedve megmászik egy hegyet azzal a céllal, hogy ott majd megtalálja az élete értelmét. Az odavezető úton nem csak olyan természeti akadályokkal küzd, mint az elviselhetetlen hideg és az extrém magasság, hanem egy mentális harcot is vív a fejében – a gondolataiban azokat az elvárásokat és a vállára nehezedő nyomást próbálja legyőzni, amelyeket a társadalom rótt rá (vagy éppen saját maga?). Amikor felér a hegycsúcsra, megtapasztalja, milyen a valódi magány, amiből képes erőt meríteni. Ahogy körbenéz, nem létezik számára a világon semmi más, csak saját maga és a végtelen, fekete égbolt.

A dal a 2. single a Nest of Plagues szeptemberben megjelenő 3. konceptalbumáról, a Hellsolation-ről, ami egy személyes és őszinte történetet dolgoz fel az elszigeteltség érzéséről, a mentális problémákkal való harcról, és azokról a hétköznapi küzdelmekről, amelyeken sokan nap mint nap keresztülmegyünk. A Blackened Sky videójában az emberi sebezhetőség és tehetetlenség áll a középpontban, miközben az élet állandó nehézségekkel és akadályokkal szembesít – mindez egy dalszöveggel ellátott visualizer keretében úgy jelenik meg a vásznon, hogy a zenekar tagjai némán állnak és tűrik a fájdalmat, ahogy újabb és újabb “bombákkal” csapják őket arcon. A komoly mondanivaló mellett az eklektika sem szorult háttérbe, így a videó kapott egy trash horror köntöst és nem mellőzi a humort sem.

A csapat dalszövegeiben olyan modern társadalmi problémákra reflektál, mint a szociális szorongás, a depresszió és a magány. Ezzel az üzenettel arra ösztönöznek, hogy ne féljünk szembenézni a démonainkkal és merjünk kapcsolatba lépni egymással, használjuk a közösség erejét. A korábban magát metalcore/deathcore műfajba soroló banda új albuma már elszakad a korábbi hangzásvilágtól és inkább a groove metal/alternatív metal jelzőkkel írható körül leginkább, de a core hatásokat nem teljesen engedte el. A Nest eklektikus arculatával és erőteljes színpadi megjelenésével egy kis humort és jókedvet varázsol oda, ahol úgy tűnik, csak sötétség vár.

A dalt Vári Gábor, a Miracle Sound producere keverte és masterelte. A videoklipet Peter John Kiss, az artworköt Szalay Sándor készítette.

A bandát legközelebb május 25-én láthatjátok az Instant színpadán, ahol a 10 éves szülinapi koncertjükön ünnepelhettek velük, majd másnap szurkolhattok nekik a Barba Negra-ban a Wacken Metal Battle Hungary döntőjén.

Szeptemberben az Orphaned Land vendégeként 18 állomásos európai körútra indulnak:

(tovább…)

Watch My Dying – Jubileumi lemezelőzetes

Több mint öt év várakozás, és a legutóbbi életjelnek tekinthető kislemez után új dallal és videóval jelentkezett a hazai extrém metal színtér veteránjának számító Watch My Dying. A Napköszörű a zenekar alakulásának 25. évfordulóját megünneplő új, Egyenes kerülő című album előfutára is egyben, ami szeptember 5-én jelenik meg. Az albumról Napköszörű címmel mutatják be az első dalt, aminek a keverését Bőcze Zsolt, a klipet pedig a No Total Films készítette. Bori Sándor gitáros/dalszerző festményei adták a díszletet a helyszínen, a központi motívum pedig a nagylemez borítóján lesz majd látható. A Napköszörű egy olyan személy történetét meséli el, aki kimerülve a környezete irreális mennyiségű elvárásától, azt a bizarr megoldást választja, hogy felszeleteli és felszolgálja magát.

Watch My Dying énekese, Veres Gábor rengeteg érdekességet árult el az Egyenes kerülő című új nagylemezről:

„Az ősszel megjelenő albumról elöljáróban annyit, hogy ezúttal igyekeztem magamhoz képest minél egyértelműbben és egyszerűbben fogalmazni, nem használtam idegen szavakat, hogy minden a lehető legvilágosabb legyen. A WMD a kezdete óta a generált káoszról, identitásvesztésről és az érthetetlen jövőről szólt. Ez időközben megvalósult, a bőrünkön érezhetjük minden nap. A Szterotip, a Duplikált Predesztinatív Kooperáció, vagy az Elválasztás kora mind szó szerint váltak realitássá. Ezt az irányt nem lehet és nem is kell tovább a falig tolni, így ezt az albumot jelentősen legallyazott zenei és szövegi eszközökkel szerettük volna értelmezhetőbbé tenni. 

A letisztult mondanivalóhoz letisztult hangzást kerestünk, amit Bőcze Zsolt úrnál találtuk meg. Nehéz feladata volt, de a hagyományos WMD megszólalást úgy tudta újrafogalmazni, ahogyan még mi magunk sem. Egy gyógypedagógus türelmével és egy Lidl pénztáros gyorsaságával dolgozik, nem tudunk elég hálásak lenni neki ezért.

Zenei szempontból talán az is érdekes, hogy több demó készült el, mint ahány dalt kiválasztottunk a lemezre tematika és hangulat alapján, így néhány kiadatlan dologgal együtt egy következő EP is belátható közelségbe került.”

A nyolc új dallal érkező nagylemez a CD verzió mellett limitált színes és fekete színű vinylen is rendelhető. Továbbá 50/50 darabszámban elérhető pólós CD/LP pakkokból is, a póló mintája meglepetés és csak az előrendelők számára lesz elérhető, újranyomás kizárt. 

Előrendelés: https://metal.hu/shop/link/zenekar/watch-my-dying/

Fémforgács podcast s04e13 – Tiansen

Fémforgács podcast

A 13. adásban a Tiansen tagjai elmesélték, hogy a Kőbányai Zeneiskolából milyen út vezetett két lemezen át Európa legnagyobb metal fesztiváljáig, a Wackenig. Szóba került az aktuális – Neon néven futó – tavaszi turné és a hogyan tovább is. A kedvenc zenéiken keresztül pedig kicsit megismerhettük Éden és a srácok zenehallgatási szokásait is, de egy-két […]

Tovább »

Fémforgács podcast (s04e11) – Nóniusz Gábor

Fémforgács podcast

A Fémforgács hétfői adása már elérhető podcastként és videón is megnézhető. A hétfői adás fő témája az volt, mi történik és minek kell történnie amíg a zene eljut a hallgathatóságig. Legyen az akár hangfelvétel, akár koncert, rengeteg olyan dolog van, amire az egyszeri hallgató talán nem is gondol. Olyan teendők és tevékenységek folynak a háttérben, […]

Tovább »

Fémforgács a Fáklya Rádióban

Fémforgács podcast

Januárban elindult a Fémforgács – az underground hangja c. műsorunk negyedik évada a Fáklya Rádióban. A folyamatos és dinamikus fejlődés eredményeképpen idén már nem csak hallgathatjátok az adást és a podcastot, hanem az adásokat élőben követhetitek a Twitch-en is. További fejlődés, hogy az adásokat utólag a Fáklya Rádió videós csatornáin (YouTube, Videa, Indavideo, Rumble, Dailymotion) […]

Tovább »

Green Day – Saviors (2024)

A Green Day nagy dobása a ‘94-es Dookie volt, ami a grunge hullám lecsengése után éppen felfelé ívelő deszkás kalipunk stílus élére katapultálta az 1986 óta, azaz akkor már nyolc éve létező triót. Abban az időben a The Offspring és Billie Joe Armstrongék dalaiba nem volt nehéz belefutni. A Basket case és a When I […]

Tovább »

Raksha Bandhan – Új énekes, videók és nagylemez

Tavaly nyár óta új énekese van a budapesti Raksha Bandhan zenekarnak, miután a bemutatkozó nagylemezen éneklő Kelemen Ádám távozott. Az új énekes Szigeti Balázs, aki korábban a Grievance zenekarban vokálozott. Balázs civilben hangmérnök, valamint időnként ő is megjelenik budapesti Dimebag emlékkoncerteken, hogy az éterbe üvöltsön néhány klasszikus Pantera dalt – innét van az ismeretség is a zenekarral. Élőben már több alkalommal teszteltük az új felállást, de most jött el az idő, hogy a nyilvánosság előtt igazán megmutassuk azt. Két még első lemezes dalt vett fel újra a zenekar Balázzsal a százhalombattai Hundred Production Stúdióban 2023 végén, amit videós formában is megörökítettünk. Az egyik a Comrade X, a másik pedig Jacob’s ladder a 2021-es Meet Your God On a Dirty Bus című bemutatkozó Raksha Bandhan nagylemezről.

Jelenleg intenzív dalírás folyik a zenekar második nagylemezéhez, amit a tervek szerint ezen a nyáron veszünk fel és 2024 második felében jelentetjük meg Celebrate The Pain cím alatt. A muzsika az eredeti ösvényen tovább haladva, de még intenzívebb és erőteljesebb lesz, az új dalok szövegvilágában továbbra is dominálnak a komor, az emberi aljasság oltárán fogant történetek. A jövőben az élő koncertek mellett nagyobb hangsúlyt fektetünk a különböző videós tartalmakra, és tervbe van véve néhány különleges és izgalmas zenei kollaboráció is. Ugyanakkor nem várható semmilyen hip-hop, elektronikus vagy egyéb más trendi behatás! Marad, ami kijön a hangszerekből és a torkokból, hogy ünnepeljük a fájdalmat és azokat a metálzenéket, amiken felnőttünk és amiket napi szinten lélegzünk be!

Élőben legközelebb 2024. április 12-én Szegeden a Városi Rock Clubban kapható el a zenekar a Barbears és a Deres társaságában, majd májusban Budapesten két alkalommal; május 10-én Riffben, majd május 24-én az S8-ban az Alva zenekarral közösen.

SzegeDEATH fest. 7. SzegeDEATH fest. 7.
május 16.