A bahreini tech-death metal projekt, a Zvindiyar egy új kislemeze dalt tett közzé Fell címmel, mely hamarosan megjelenő debütáló EP-jének második dalaként látott napvilágot.
„A Fell a történet középpontjában áll. Nem a kezdet vagy a vég, hanem egy töréspont. Az összeomlást testesíti meg; egy erőt, amely nem érkezik meg, hanem kibontakozik. A romlás alakja, ahol valami sötétebb veszi át a hatalmát.”
ZVINDIYAR - Fell (Lyric Visualizer)
A Mohammed AlMeshkhas (Ryth, ex-Sijjeel, ex-Rain in Hell) multi-zenész által működtetett projekt Six Rites EP-je szeptember 3-ára várható. Ennek az első dalaként megjelent Anqa | عنقاء itt érhető el.
Mindenki tapasztalhatja, hogy a világban egy generációváltás megy végbe – minden téren. így van ez a metal műfajában is. Nap, mint nap érkeznek hozzánk fiatal zenekarok demói, EP-i, bemutatkozó dalai. Ezért úgy gondoltuk, indítunk egy új cikksorozatot Feltörekvő generáció néven, melyben ezeknek a csapatoknak adunk és kínálunk bemutatkozást a hazai metalkedvelő réteg felé. A cikk tematikája egyszerű, […]
A dark alter-metal vonalas brit Plague of Angels kiadta Pangea című új kislemezes dalának hivatalos videóját, amelyet a Sylosis gitárosa, Josh Middleton vendégszólójával tesz gazdagabbá. A dal témájában az emberi kapcsolatok modern világunkban való széthullását kutatják.
„A Pangea mindent megtestesít, amit szeretünk, a hangulatot, az érzelmeket, az agressziót és komorabb hangzást. Témájában az emberiség egymástól való egyre növekvő eltávolodását tárja fel, annak ellenére, hogy egy minden eddiginél összekapcsoltabb világban élünk. Zeneileg sötét, kísérteties dallamokkal, filmszerű hangszereléssel és robbanásszerű intenzitás pillanataival szerettük volna megragadni a téma tragédiáját. Megtiszteltetés számunkra, hogy vendégként közreműködik Josh Middleton, a Sylosis tagja, aki dinamikus játékával egy újabb dimenziót ad a dalnak, ahogy az érzelmi csúcspontja felé haladjon.”
Plague of Angels – Pangea (Official Music Video) | Dark Alternative Metal
A 2025 végén alakult, zenéjében a nu metal és az industrial metal elemeit keverő ír Sink zenekar első videóját mutatta be One Mind címmel.
„Debütáló kislemezünkként az One Mind tökéletesen példázza Sink dalszerzői képességeinek egy olyan kombinációját, amely képes valami bocsánatkérés nélkül szenvedélyes, fülbemászó és érzelmes dolgot alkotni. A szám különböző lehetséges jelentésekkel játszik, és a beszéd megtanulásának gondolatát dolgozza fel. Az ’One MInd’ egy szubjektív kifejezés – például makacsnak lenni és épp véleményt alkotni valamiről; a világ egyetlen kollektív elmét képvisel, hogy minden ember ugyanolyan és összekapcsolódik, de ugyan akkor ’egy elme’ egy személyt is jelenthet.”
Az olasz dark / doom metalos Messa kiadta a Nel Posto Live Session című mini-albumát, amelyet a trevisói Villa Albrizzi Marini templomában vettek fel élőben. Anyagukra legutóbbi albumuk, a The Spin (2025) két dala, az Immolation és Thicker Blood speciális átdolgozási kerültek fel.
„A Nel Posto Live Session már elérhető a YouTube-on. Immolation és Thicker Blood című dalainka egy nagyon különleges helyszínen forgattuk: a Villa Albrizzi Martiniben, ahol mindkét dal új életre kelt.”
Ősz elején, egészen pontosan szeptember 11-én érkezik a milánói Drown In Sulphur új kislemeze, ami egyúttal a német Noble Demon istállójához való csatlakozást is jelzi. A blackened deathcore brigád háza táján komoly jövés-menés volt az utóbbi időben, a megújult tagság pedig úgy döntött, ideje lehámozni a felesleges sallangokat a zenéről. A frissen bemutatott New Moon Rising On Florence képében egy koszosabb, dühösebb és a korai hardcore energiáihoz visszakanyarodó tételt kaptunk, ahol a black metal kapcsolat inkább agresszív arculatát mutatja. A koncepció a bagolyszerű mitológiai szörnyeteg, a Strix alakja köré épül, amely szabadjára engedi az okkult, biblikus és szabadkőműves utalásokkal teli sötétséget.
Az új irányvonalról a zenekar a következőket osztotta meg: „A tagcserék után a mély elcsendesedés időszaka következett. Tudtuk, hogy változásra van szükség, egy nyersebb, a gyökereinkhez hűbb, de a modern korra szabott visszatérésre. Lehántottuk a szimfonikus rétegeket, hogy a tiszta agresszió vegye át az uralmat.”
Drown in Sulphur - New Moon Rising On Florence (Official Music Video) | Noble Demon #deathcore
2027. január 23-án, szombaton visszatér Magyarországra a heavy metal egyik legnagyobb hatású zenekara, a Manowar. Joey DeMaio-ék a Kings Of Metal és a Fighting The World lemezükre épülő turnéjuk keretében szerepelnek majd a Papp László Budapest Sportarénában. Az 1980-ban indult Manowar dalai generációk számára jelentettek kapcsolódási pontot, a zenekar pedig több mint négy évtizede következetesen […]
A finn underground színtér és média jól ismert figurája, Tomi Perrakoskitető alá hozta második szólóalbumát. A Homeland címet kapott korong nem a megszokott északi mitológiát boncolgatja, hanem az észak-amerikai indián törzsek történelméből, az elnyomás, a kiszorítás és a túlélés súlyos témáiból merít ihletet. Zeneileg egy filmszerű, death metal és szimfonikus metal köntösbe ágyazott konceptuális anyagról van szó, ahol a dalok egy-egy különálló, mégis közös gyökerű történetet mesélnek el. A cammogó súlyosságot és a dinamikát helyenként Derek Wolfstein vendégjátékával (gitárok, dobok) fokozták, így a végeredmény egy kifejezetten rétegzett, súlyos utazás lett.
„A Homeland az egyik legszemélyesebb album, amit valaha készítettem. Minden dal a túlélésről, az identitásról, az igazságtalanságról és a reményről mesél. Olyan hangok és történetek előtt akartam tisztelegni, amelyek felett túl gyakran elsiklik a világ. Minden dal egy történet, és minden történet egy nép emlékezete.” – mondta Tomi.
Tomi Perrakoski-Homeland(Running man) (Official video)
R.I.P. címmel tette közzé új dalának videóját a Motionless in White. A dal július 17-én megjelenő Decades albumuk újabb előzeteseként jött ki, amit ismét Corey Taylorral, a Slipknot énekesével, valamint Skylar Grey énekesnővel készítettek el. Chris Motionless, a zenekar frontembere így kommentálta új dalukat:
„Ez a dal élet bármely pillanatára alkalmazható. Amikor összeveszünk valakivel, akit mélyen szeretünk, legyen az a legjobb barátunk, egy családtagunk vagy éppen a párunk. Rávilágít arra a fülsiketítő csendre, amely akkor következik be, amikor olyan sértő dolgokat mondunk egymásnak, amelyeket legszívesebben visszaszívnánk. A cél az, hogy megragadja azt a feszültséget, amely a szakítás csendes pillanataiban uralkodik. Bocsánatot akarunk kérni és helyrehozni a dolgokat, de nem tudjuk, hogyan. El akarjuk mondani neki, hogy mindennél jobban szeretjük őt, és nem tudunk nélküle élni, de mindkét oldalon rengeteg a fájdalom, amivel először szembe kell nézni. Eközben pedig ott van bennünk az a bénító bizonytalanság, hogy vajon a kapcsolat helyrehozható-e egyáltalán, és működhet-e a továbbiakban, vagy arra van-e ítélve, hogy véget érjen és örökre a múlté legyen. Skylar hangja olyan szintre emelte a dalt, amit egyedül sosem tudtam volna elérni.”
Motionless in White - R.I.P. (feat. Skylar Grey) [Official Video]
Mindig érdekes feladat magyar lemezről írni, leginkább azért, mert a hazaiak jóval többet foglalkoznak egy elcseszett kritikával, mint mondjuk egy chilei black/death csapat, vagy egy dél-koreai brutal death horda. Ennek megfelelően igyekeztem érzékenyen nekiugrani az Assur friss lemezének, mert önmagában rengeteg érdekességet rejt magában az anyag, ahol nem sok hely marad a találgatásoknak és a […]